rozmiar tekstu
Strona główna > Zakończenie projektu

Zakończenie projektu

4 października zakończył się projekt Zdemaskuj Europę realizowany we współpracy z VII LO im. K.K. Baczyńskiego oraz miastami partnerskimi Sosnowca: Les Mureaux, Komárom, Suceava, Palma de Mallorca i Dziwnowem. Większość naszych gości przybyła na spotkanie w niedzielę 1 października. Uczennice i nauczycielki z naszej szkoły powitały na lotnisku grupy z Les Mureaux i Palma de Mallorca.

W pierwszym dniu spotkania odbyła się gra miejska, podczas której nasi partnerzy w grupach międzynarodowych mieli możliwość bliżej poznać nasze miasto i siebie nawzajem. Dalsza integracja miała miejsce w siedzibie naszego liceum, gdzie w ramach debaty „Solidarność w czasach kryzysu” szkolne koło wolontariatu przedstawiło swoje doświadczenia związane z działalnością koła, ukazując jak wolontariat pozwala wcielić w życie fundamentalna wartość jaka jest solidarność. Wszyscy uczestnicy, którzy popierają ideę wolontariatu przykleili naklejkę-symbol na specjalnej tablicy „Yes for Solidarity”. Zastanawialiśmy się wspólnie nad wartościami, jakie chcielibyśmy, aby były wyznawane w całej Europie. Efektem były drzewka wartości europejskich.

W drugim dniu spotkania gospodarzem działań było VII LO im. K.K. Baczyńskiego. Tematem debaty w tym dniu była „Europa wolna od mowy nienawiści”, a jej celem promowanie wartości europejskich, takich jak: pokój, solidarność i tolerancja. Uczestnicy wcielili się w role uchodźcy, eurosceptyka, ateisty, weganina, feministki i osoby niepełnosprawnej i uczyli się komunikować z osobami o odmiennych poglądach w sposób wolny od nienawiści. Po południu odwiedziliśmy Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, aby uzmysłowić młodym ludziom jak tragiczne konsekwencje może mieć obojętność na drugiego człowieka, brak tolerancji i poddanie się ideologii opartej na nienawiści.

W trzecim dniu projektu odbyła się debata na temat “Wspólna Unia Europejska-Wspólna Sprawa”, dotycząca jakości powietrza w Europie. Wysłuchaliśmy wykładu Pana Rafała Psika, eksperta z Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego, który przedstawił nam zatrważające dane dotyczące czystości powietrza w naszym regionie i kraju. Każda z grup partnerskich zapoznała nas z działaniami, jakie przeprowadzają ich miasta na rzecz czystości powietrza i ochrony środowiska. Zastanawialiśmy się jak zachęcić mieszkańców naszych miast do aktywnego uczestnictwa w tworzeniu miejskich i unijnych strategii, a także, mimo niesprzyjających warunków pogodowych spotkaliśmy się z mieszkańcami Sosnowca podczas happeningu na Placu Stulecia i zachęcaliśmy ich do aktywnego zaangażowania w sprawy miasta i Europy. Po południu odwiedziliśmy Muzeum Śląskie, gdzie zapoznaliśmy naszych gości z bogatą historią Górnego Śląska. Wieczorem wszyscy uczestnicy świetnie się bawili podczas imprezy tanecznej w klubie Kashmir.

W ostatnim dniu odwiedziliśmy Kraków, gdzie nasi goście mogli bliżej poznać historie i kulturę naszego kraju.

W miłym towarzystwie czas płynie bardzo szybko i w końcu nadszedł czas pożegnania. Mimo, że spotkanie trwało tylko cztery dni wszyscy uczestnicy zdążyli się ze sobą zaprzyjaźnić i zżyć. Projekt stworzył możliwość szlifowania znajomości języków obcych, uwrażliwił nas na problem zanieczyszczenia powietrza w naszych miastach i pozwolił nam zrozumieć, że to od nas zależy jak funkcjonują nasze miasta. Spotkanie było niezwykłym doświadczeniem dla wszystkich uczestników.

Współpracujemy z: