rozmiar tekstu
Strona główna > Kółko języka japońskiego

Kółko języka japońskiego

こんにちは。

Interesujesz się serialami anime, mangą, karate, kulturą samurajów?

Lubisz uczyć się języków obcych?

Fascynuje Cię kultura oraz historia Dalekiego Wschodu?

Chciałbyś poznać osoby o podobnych zainteresowaniach co Ty?

Jeśli odpowiedziałeś/aś twierdząco chociaż na niektóre z powyższych pytań to zapraszamy do nas!

Od tego roku szkolnego w Liceum Ogólnokształcącym nr IX w Sosnowcu zorganizowane zostało “Koło Języka Japońskiego” dla uczniów naszej szkoły! Jak dotąd, jest to jedyna szkoła ponadgimnazjalna w Zagłębiu Dąbrowskim oferująca tego typu zajęcia.

Spotykamy się co tydzień w poniedziałki o godzinie 15:30 zazwyczaj w sali 21, zajęcia trwają dwie godziny lekcyjne, a dodatkowo na ósmej godzinie lekcyjnej (od godziny 14:35) istnieje możliwość uczestnictwa w konsultacjach z nauczycielem języka japońskiego. Zajęcia są całkowicie bezpłatne, a jedynie co należy wziąć ze sobą to notatnik, zeszyt oraz pozytywne nastawienie! Nie potrzebujesz również żadnego podręcznika, ponieważ materiały do nauki dostarczane są przez prowadzącego. Dodajmy, że w Sosnowcu nie ma nawet prywatnych szkół językowych, które oferowałyby naukę tego języka, a korepetycje z języków azjatyckich należą do tych najdroższych.

Być może wydaje Wam się, że języki azjatyckie są niemożliwe do nauczenia lub że opanowanie pisma japońskiego graniczy z cudem, ale wystarczy zapytać się uczniów naszej szkoły, którzy już aktywnie uczestniczą w zajęciach, co o na ten temat sądzą. Fakt faktem, łatwo nie jest, ale z lekcji na lekcję potrafią powiedzieć (oraz napisać!) coraz więcej, a nabycie umiejętności posługiwania się językiem japońskim w podstawowym jego zakresie pozostaje tylko kwestią czasu.

A może jednak szukasz szkoły z językiem chińskim lub koreańskim? No cóż, niestety takich języków nie oferujemy, ale gwarantujemy, że nauka japońskiego również pomoże Ci w przyszłości z nauką innych języków azjatyckich. Pamiętajmy przecież, że pismo japońskie wywodzi się właśnie z Chin, a gramatyka przypomina gramatykę języka koreańskiego.

Z resztą, przeczytajcie komentarze naszych uczniów, którzy chodzą na zajęcia, mówią same za siebie! Zachęcam do lektury:

“Od zawsze interesowała mnie kultura Dalekiego Wschodu, więc gdy tylko dowiedziałam się o możliwości nauki języka japońskiego w mojej szkole nie wahałam się zbyt długo i zapisałam się na nie. Fascynowało mnie pismo i wymowa języka japońskiego, a dzięki nim poznaję jego gramatykę, która wcale nie jest taka trudna jak się spodziewałam, podobnie jest z wymową, która również mi się podoba i nie sprawia mi większych problemów. Nauczyciel prowadzi zajęcia w sposób ciekawy, nie wywiera na nas presji, natomiast jeżeli ktoś z nas czegoś nie rozumie, bądź ma z czymś problem otrzymuje pomoc na zajęciach lub przed nimi. Na zajęciach panuje przyjazna atmosfera, sprzyjająca aktywnemu uczestnictwu w nich, dlatego zdecydowanie mogę polecić je każdemu, kto miałby ochotę nauczyć się jakiegoś niebanalnego i ciekawego języka!”

Aleksandra, uczennica klasy I b liceum

“Uważam, że na zajęciach z języka japońskiego panuje bardzo miła atmosfera. Żartom i śmiechom nie ma końca, a sensei (nauczyciel prowadzący zajęcia) potrafi nas zaciekawić językiem oraz kulturą tego kraju. Według mnie japoński jest zabawny i łatwy, aczkolwiek czasami niektóre zasady gramatyczne potrafią być bardziej skomplikowane. Szczególnie zaciekawił mnie sposób w jaki są prowadzone zajęcia. Na uwagę zasługują również materiały do nauki przygotowane przez nauczyciela, do którego kieruję podziękowania. Bardzo podoba mi się również to, że nauczyciel pyta nas, czego chcielibyśmy nauczyć się na następnej lekcji. Zapisałam się na zajęcia, ponieważ bardzo lubię uczyć się języków, a japoński uważam za fajny i ciekawy język. Podsumowując, gorąco polecam osobom zainteresowanym zapisać się na te zajęcia.”

Wioletta, uczennica klasy II b gimnazjum

“Zapisałam się na kółko z języka japońskiego, ponieważ bardzo lubię poznawać nowe języki i kulturę danego kraju. Już po pierwszych zajęciach wiedziałam, że chce więcej. Nauka tego języka wcale nie jest tak trudna jak się może zdawać. Atmosfera na kółku jest przyjazna, co też jest bardzo ważne. Zajęcia są naprawdę bardzo ciekawe, zabawne i przede wszystkim dobrze prowadzone przez Pana Krzysztofa. Zachęcam wszystkich do udziału w nich, żeby chociaż spróbować swoich sił w japońskim i może nawet zostać z nami na dłużej.”

Julia, uczennica klasy II b gimnazjum

“Początkowo na japoński zapisałem się ze względu na to, że lubię anime… jednak już po pierwszych zajęciach język ten naprawdę mi się spodobał. Co prawda na początku przeraził mnie alfabet, ale gdy już zacznie się go przyswajać to bardzo łatwo jest się go nauczyć. Na zajęciach jest naprawdę miła i fajna atmosfera, nie ma jakiegoś większego napięcia. Jeśli chodzi o nauczyciela, jest on naprawdę fajny, nie wywiera na nas presji, ani nie każe nam robić nic na siłę. Ogólnie rzecz ujmując, zajęcia są naprawdę ciekawe. Serdecznie polecam wszystkim, którzy chcieli by się nauczyć czegoś nowego, ponieważ wbrew powszechnej opinii język japoński nie jest aż tak trudny.”

Jakub, uczeń klasy I a liceum

“Zajęcia z japońskiego w naszej szkole są naprawdę bardzo fajne. Na zajęciach panuje miła atmosfera. Jak się okazuje, język wcale nie jest taki trudny, jak się wydaje. Nauczyciel ma ogromne poczucie humoru, przez co jeszcze przyjemniej idzie nam przyswajanie wiedzy. Razem z osobami uczęszczającymi na te zajęcia tworzymy zgraną grupę. Zawsze jak w poniedziałek wracam z zajęć do domu, to mam dobry humor do końca dnia.

Celina, uczennica klasy II c gimnazjum

“Gdy dowiedziałam się, że w naszej szkole odbędzie się kółko z języka japońskiego, od razu stwierdziłam, że warto spróbować swoich sił w czymś zupełnie nowym. Lubię poznawać języki obce i głównie ta myśl sprawiła, że udałam się na pierwsze zajęcia. Na zajęciach panuje bardzo przyjemna atmosfera. Można poznać nie tylko język, ale także osoby o takich samych zainteresowaniach. Sam japoński jest fajnym językiem i myślę, że spodoba się niejednej osobie. Dlatego zachęcam wszystkich do wzięcia udziału w zajęciach, bo naprawdę warto!”

Weronika, uczennica klasy II b gimnazjum

Zachęcany również do zobaczenia zdjęć i nagrań z naszych zajęć!

今年から、私たちは学校で日本語のクラスを始めました。毎週月曜日の午後三時ぐらいにみんなで会って、日本の文化や言語や歴史について話したり、日本語を勉強したりして、楽しみます。日本語のクラスはとても楽しいですよ。一緒に勉強しましょう!

Chcesz wiedzieć co to znaczy? Przyjdź do nas! Serdecznie zapraszam!

Krzysztof R. Brom

 

Współpracujemy z: