rozmiar tekstu
Strona główna > Krew i mocz jako źródło informacji o stanie zdrowia

Krew i mocz jako źródło informacji o stanie zdrowia

Warsztaty „Krew i mocz jako źródło informacji o stanie zdrowia, choroby czy uzależnienia”.

Dnia 29 listopada uczniowie klas pierwszych IX Liceum Ogólnokształcącego w Sosnowcu uczestniczyli w zajęciach przeprowadzonych przez Panią dr hab. n. med. Katarzynę Winsz-Szczotkę w Sosnowieckim Parku Naukowo-Technologicznym. Pani Doktor na co dzień pracuje w Katedrze i Zakładzie Chemii Klinicznej i Diagnostyki Laboratoryjnej Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej w Sosnowcu, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, a dla naszych uczniów zorganizowała zajęcia teoretyczne oraz praktyczne zatytułowane „Krew i mocz jako źródło informacji o stanie zdrowia, choroby czy uzależnienia„.

Uczniowie w ramach zajęć dowiedzieć się mogli o znaczeniu badań laboratoryjnych w kontekście ochrony zdrowia człowieka, przypomnieli sobie podstawowe informacje na temat budowy i funkcjonowania układu krwionośnego oraz przyswoili wiedzę o podstawowych typach badań analitycznych wydzielin ciała ludzkiego.

Dodatkowo, sami mogli przeprowadzić takie badania z użyciem prostych testów diagnostycznych. Sprawdzić mogli między innymi, czy możliwe jest otrzymanie wyniku pozytywnego testu ciążowego, kiedy test ten jest przeprowadzany na mężczyźnie, jak wyglądają testy na zażywanie narkotyków (kokaina, THC oraz leki nasenne i uspokajające – beznodiazepiny) oraz oznaczyć mogli zawartość białka ostrej fazy (CRP) we krwi, jednego z podstawowych markerów nowotworowych. Przy okazji nauczyciele również zostali przebadani ?

Na szczęście wszystkie wyniki testów były negatywne, a uczniowie z zajęć wyszli zachwyceni oraz bogatsi o nową, niesamowicie ciekawą wiedzę.

Zapraszamy do minigalerii.

Współpracujemy z: