rozmiar tekstu
Strona główna > Projekt Europe – I like it! Relacja

Projekt Europe – I like it! Relacja

Projekt “Europa, Lubię to!” dobiegł końca. Przez cały tydzień gościliśmy przyjaciół z miast partnerskich Sosnowca – Komarom Węgry oraz Suczawa Rumunia.

Pierwszego dnia spotkaliśmy się w naszej szkole. Młodzież przywitała gości tradycyjnie – chlebem i solą. Uczniowie w strojach ludowych wywołali zachwyt. Wszyscy wspaniale bawili się podczas zabaw integracyjnych.

We wtorek rozpoczęła się poważna praca. Spotkaliśmy się na sali sesyjnej Urzędu Miasta Sosnowca, gdzie odbyła się debata oksfordzka pt. “Eurosceptyk czy euroentuzjasta”. Międzynarodowe drużyny oceniane były przez ekspertów – pana prof. dr. hab. Marka Barańskiego oraz panią prodziekan ds. współpracy z zagranicą Wyższej Szkoły Humanitas mgr Maję Chyży-Dudek. Po wymianie argumentów decyzją jury wygrali eurosceptycy.
Gośćmi debaty byli także Prezydent Miasta Sosnowiec Pan Arkadiusz Chęciński oraz Pierwszy Zastępca Prezydenta Pan Zbigniew Byszewski. Panowie przedstawili zebranym informacje dotyczące inwestycji miejskich finansowanych z środków unijnych.
Po debacie uczestnicy projektu wyjechali na wycieczkę do Krakowa gdzie poznali bliżej naszą historię i kulturę.


Kolejny dzień projektu rozpoczął się międzypokoleniową debatą “Europa, lubię to?”.
Młodzież oraz zaproszeni goście – Panie Anna Badek oraz Agata Heyda, a także przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miasta i organizacji Wolontariat Europejski, rozmawiali na temat przeszłości i przyszłości Europy. Dyskusja była bardzo emocjonująca i wzruszająca.
Następnym punktem projektu był piknik europejski zorganizowany na Placu Stulecia w Sosnowcu. Uczniowie IX Liceum Ogólnokształcącego oraz goście z Węgier i Rumunii przygotowali występy artystyczne oraz stoiska z regionalnymi produktami spożywczymi. Zaproszone szkoły zaprezentowały informacje dotyczące praktyk zawodowych i projektów międzynarodowych.
Dziękujemy CKZIU ul. Grota Roweckiego za piękny pokaz mody europejskiej oraz uczniom Szkoły Podstawowej nr 23 za cudowny taniec z szarfami. Młodzieżowa Rada Miasta Sosnowca przygotowała fotobudkę. Podziękowania za pomoc w organizacji składamy także Technikum nr 2 Architektoniczno-Budowlanemu.
Wieczorem młodzież bawiła się na wspólnej zabawie karaoke w Siedlisku Stawiki w Sosnowcu.

We czwartek spotkaliśmy się w IX Liceum Ogólnokształcącym w Sosnowcu. Przygotowano debatę “Europa za 20 lat”. Młodzież z naszej szkoły, goście zagraniczni oraz uczennice z CKZiU opowiedzieli o możliwościach, jakie daje udział w projektach międzynarodowych. Gościem specjalnym byli: Przewodnicząca Stowarzyszenia Aktywne Kobiety pani Monika Sobańska oraz wolontariusze z Hiszpanii.
Po wizycie w naszej szkole młodzież wyjechała na wycieczkę do kopalni Guido w Zabrzu. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie w przygotowanie projektu. Mamy nadzieję, że spotkamy się kiedyś podczas realizacji kolejnych przedsięwzięć.

Współpracujemy z: