rozmiar tekstu
Strona główna > Dla Niepodległej: wyjątkowe obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

Dla Niepodległej: wyjątkowe obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

“Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma „ich”. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze. Wszystko będzie, bo jesteśmy wolni (..) będziemy sami sobą rządzili. (…) Cztery pokolenia nadaremno na tę chwilę czekały, piąte doczekało. (…) “
Jędrzej Moraczewski, 1918 r.
W IX Liceum Ogólnokształcącym w Sosnowcu obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęły się już 6 listopada. Uczniowie wzięli udział w akcji organizowanej przez Ognisko Pracy Pozaszkolnej nr 1 (Patriotyczny FlashMob), śpiewając pieśni patriotyczne w jednym z sosnowieckich centrów handlowych.
Piątek, 9 listopada, poświęcony był Niepodległej. Uroczystość rozpoczęła się od przepięknego przedstawienia przygotowanego przez dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 31 im. Jana Brzechwy.
Młodzież wzięła udział w quizie polonistyczno-historycznym, pokazie mody ostatniego stulecia, konkursie plastycznym. Uczniowie zorganizowali pantomimy dotyczące czasów zaborów i momentu odzyskania niepodległości; ponadto sporządzili wystawy tematyczne i prowadzili kawiarenkę patriotyczną.
O godzinie 11.11 przystąpiliśmy do akcji organizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej “Rekord dla Niepodległej” i wspólnie odśpiewaliśmy hymn państwowy.
Dzień został zakończony udziałem w referendum dotyczącym wydłużenia przerw obiadowych.
11 listopada z kolei uczniowie pomogli w organizacji obchodów stulecia odzyskania niepodległości w Kościele pod wezwaniem NMP Różańcowej: przygotowali część artystyczną Zagórskich Obchodów Dnia Niepodległości pod Lapidarium Armii Krajowej.

Współpracujemy z: