rozmiar tekstu
Strona główna > Wymiana międzynarodowa w Arcos de la Frontera 3-9 lutego 2019

Wymiana międzynarodowa w Arcos de la Frontera 3-9 lutego 2019

Od 3 do 9 lutego cztery uczennice naszej szkoły: Nikola Tarchuł, Nikola Będkowska, Wiktoria Żur i Laura Dadzibug pod opieką pań Justyny Tice i Joanny Janas-Sajdak przebywały na międzynarodowej wymianie uczniów w szkole średniej IES Guadalpeña w Arcos de la Frontera na południu Hiszpanii. Wymiana organizowana była w ramach projektu „Dangers and Opportunities of the Internet” finansowanego ze środków programu Unii Europejskiej Erasmus+, który szkoła realizuje z pięcioma partnerami od września 2018 r. do sierpnia 2020 r. Tematem spotkania było bezpieczne wykorzystywanie zasobów Internetu, jako źródła materiałów edukacyjnych. Dziewczęta, aby wziąć udział w spotkaniu musiały trochę popracować. Przygotowały film o Polsce, Sosnowcu i naszej szkole oraz prezentację związaną z tematyka spotkania.

Pierwszy dzień spotkania poświęcony był wzajemnemu poznaniu się. Uczniowie wszystkich szkół partnerskich przedstawili swoje prezentacje, a następnie mieli możliwość bliżej się poznać i ćwiczyć umiejętności językowe podczas zabaw integracyjnych. Zwiedziliśmy także szkołę, która była organizatorem spotkania. W kolejnych dniach spotkania uczniowie współpracowali w grupach międzynarodowych tworząc i przedstawiając prezentacje dotyczące bezpiecznego wykorzystywania źródeł internetowych. Poruszono tematy bezpiecznych haseł, bezpiecznego logowania się do sieci i pobierania materiałów, wirusów, phishingu, śladów, jakie zostawiamy w Internecie i jakie mogą być tego skutki. Nasze uczennice przygotowały prezentację na temat tego, jak sprawdzać, czy materiały, które pozyskujemy w Internecie są wiarygodne. Nasze uczennice zgodnie przyznały, że wiedza, którą zdobyły jest niezmiernie przydatna, a  spotkanie i udział w  warsztatach uświadomiły im, jak wiele muszą się jeszcze nauczyć w aspekcie bezpiecznego wykorzystania Internetu. Zdobytą wiedzą podzielą się z koleżankami i kolegami ze szkoły.

Mimo obowiązków, nie zabrakło czasu na bliższe poznanie kultury naszych gospodarzy. Uczniowie IES Guadalpeña przygotowali piękny pokaz muzyki z regionu Andaluzji oraz tańca Flamenco. Odwiedziliśmy też położony niedaleko Arcos Kadyks oraz Sewillę. Mogliśmy poznać zwyczaje panujące w szkole gospodarzy oraz hiszpański system edukacji poprzez uczestnictwo w lekcjach oraz rozmowy z uczniami. Warto odbyć takie spotkania i rozmowy, aby docenić to, co mamy u siebie.

Również nauczyciele mieli swoje zadania podczas spotkania w Arcos. Mianowicie, zaprezentowali bezpieczne i sprawdzone przez nich osobiście strony internetowe, które stanowią źródło ciekawych materiałów edukacyjnych.

Spotkanie stanowiło świetną okazję do ćwiczenia umiejętności językowych w naturalnych warunkach. Rozmowy z rówieśnikami z innych krajów są mniej stresujące niż rozmawianie w klasie pod okiem nauczyciela, dzięki temu nawet najbardziej nieśmiałe osoby zaczynają mówić i nabierają wiary we własne możliwości. Wszystkim polecamy taki sposób na naukę języka, zwłaszcza, że już niedługo kolejna wymiana.

Wiadomości Zagłębia

http://www.wiadomoscizaglebia.pl/artykul/11865.html

Kurier Miejski Sosnowiec

http://www.kuriermiejski.com.pl/wydarzenia/53-wydarzenia/2616-wizyta-uczniow-i-nauczycieli-w-hiszpanii-w-ramach-programu-erazmus.html

Współpracujemy z: