rozmiar tekstu
Strona główna > Wymiana międzynarodowa w Stambule

Wymiana międzynarodowa w Stambule

Kolejna wymiana międzynarodowa w ramach projektu „Dangers and Opportunities of the Internet” finansowanego ze środków programu Unii Europejskiej Erasmus+ za nami. W dniach od 8 do 12 kwietnia uczniowie: Dominika Bolon, Natalia Kwiatek, Maria Smoła i Daniel Parzych pod opieką Joanny Janas-Sajdak i Justyny Tice odwiedzili Stambuł, największe i najludniejsze miasto Turcji rozciągające się po obu stronach cieśniny morskiej Bosfor. Tematem wizyty była cyberprzemoc, sposoby jej zapobiegania i radzenia sobie z jej przejawami.  

Pierwszy dzień wymiany spędziliśmy w Gürlek Nakipoğlu, szkole która była organizatorem spotkania. Zostaliśmy uroczyście przywitani przez dyrekcję i nauczycieli, zwiedziliśmy szkołę, a następnie wszyscy partnerzy zaprezentowali przygotowane filmy na temat cyberprzemocy. Filmy te stanowiły podstawę do dyskusji. Uczniowie pracując w grupach międzynarodowych zastanawiali się jak chronić się przed cyberprzemocą i jak reagować, w przypadku kiedy ktoś stanie się jej ofiarą. Podczas wspólnego lunchu, przygotowanego przez uczniów mogliśmy posmakować tradycyjnych tureckich przysmaków. Uczniowie i nauczyciele mogli bliżej się poznać podczas warsztatów plastycznych, na których tworzyliśmy torby, które będą wyjątkową pamiątką.

W ciągu kolejnych dwóch dni uczniowie w zespołach międzynarodowych opracowywali scenariusze scenek na temat cyberprzemocy. Poruszone kwestie to wizerunek w portalach społecznościowych, seksting oraz przyjaźń.  W tych dniach odbyły się także warsztaty marbling painting, czyli tworzenia farbami na wodzie obrazu, który następnie przenoszony jest na papier. Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele próbowali swoich sił, a efekty ich pracy były zachwycające. Zwiedziliśmy też Muzeum Archeologiczne, odbyliśmy rejs po Bosforze, poznając najważniejsze fakty na temat pięknego, barwnego i ogromnego miasta, jakim jest Stambuł.

Czwarty  dzień wizyty poświęcony był zwiedzaniu i poznawaniu kultury naszych gospodarzy. Mimo niesprzyjających warunków pogodowych w postaci ulewnego deszczu, odwiedziliśmy trzy najważniejsze punkty na mapie Stambułu. Pierwszym z nich był Pałac Topkapi, niegdyś siedziba sułtanów osmańskich, dziś muzeum wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Następnie przeszliśmy do Błękitnego Meczetu, jednej z najważniejszych świątyń muzułmańskich, gdzie mogliśmy przyjrzeć się bliżej temu jak wygląda modlitwa muzułmańska. Kolejnym punktem programu była stojąca niedaleko słynna Hagia Sophia, zbudowana jako Bazylika Mądrości Bożej, w 1453 toku przekształcona w meczet, a obecnie muzeum odwiedzane przez tysiące turystów dziennie.

W piątek uczniowie zaprezentowali przygotowane przez siebie wcześniej scenki, a następnie nastąpiło podsumowanie spotkania oraz uroczyste wręczenie certyfikatów. Po południu odwiedziliśmy jeszcze przepiękny Pałac Dolmabahce.

Wizyta w Turcji dostarczyła nam niezapomnianych wrażeń. Bezpośrednie zetknięcie się z kulturą muzułmańską, turecką życzliwością i gościnnością, wpłynęły na zmianę naszego światopoglądu i utwierdziły nas w przekonaniu, że nie warto wierzyć stereotypom, a każda kultura jest wyjątkowa, warta poznania i ma wiele do zaoferowania. Każdy wyjazd za granicę poszerza nasze horyzonty i sprawia, że stajemy się bardziej świadomymi obywatelami świata. Każdemu życzymy możliwości wzięcia udziału w takich edukacyjnych projektach.

Współpracujemy z: