rozmiar tekstu
Strona główna > Wymiana w Mondovi 6-12 października 2019 Erasmus+

Wymiana w Mondovi 6-12 października 2019 Erasmus+

W zeszłym tygodniu czworo uczniów naszego liceum pod opieką dwóch nauczycieli wzięło udział w międzynarodowej wymianie uczniów realizowanej w ramach projektu „Dangers and Opportunities of the Internet” finansowanego ze środków programu Unii Europejskiej Erasmus+. Spotkanie odbyło się w malowniczo położonym Mondovi we Włoszech.

Tematem wizyty była cyberprzemoc oraz jej prawne skutki we wszystkich krajach partnerskich. Wszyscy uczniowie przedstawili przygotowane przez siebie prezentacje, a także wzięli udział w specjalnie przygotowanych warsztatach prowadzonych przez psychologów, podczas których poruszany był temat różnych form cyberprzemocy i odpowiedzialności zarówno osób dopuszczających się tej formy przemocy jak i osób biernie się przyglądających. Wielu uczniów albo osobiście było ofiarami cyberprzemocy albo doświadczył jej ktoś z ich bliskich. Podczas warsztatów uczestnicy dzielili się swymi doświadczeniami i rozmawiali o swoich odczuciach i o tym jak można reagować, kiedy jest się ofiarą lub świadkiem takich zachowań. Dzięki działaniom podczas tego spotkania uczniowie zrozumieli, że cyberprzemoc nie jest bezkarna i mimo, że ma miejsce w Internecie jest ścigana jako przestępstwo we wszystkich krajach, które uczestniczyły w spotkaniu. Niezmiernie ważne jest, aby młodzi ludzie mieli poczucie, że ofiary cyberprzemocy nie są pozostawione same sobie i mogą dochodzić swoich praw.  Dla nauczycieli zaskakujące było to, jak często uczniowie spotykają się z hejtem, stalkingiem, sekstingiem i innymi formami cyberprzemocy, oraz to, że mają oni poczucie, że otaczający ich dorośli nie są w stanie im pomóc. Dlatego tak ważne jest organizowanie różnych działań i inicjatyw, które dadzą uczniom poczucie, że dorośli chcą z nimi rozmawiać o ich problemach oraz wyposażą uczniów w wiedzę, która pozwoli im radzić sobie w sytuacjach, kiedy doświadczają jakiejkolwiek formy przemocy. Równie ważne wydaje się uświadamianie młodym ludziom, co jest cyberprzemocą i przestępstwem, bo często dopuszczają się aktów cyberprzemocy, ponieważ nie zdają sobie sprawy z konsekwencji, zarówno dla ofiar, jak i dla nich samych.

Podczas spotkania nie zabrakło też czasu na poznawanie kultury kraju, w którym przebywaliśmy. Odwiedziliśmy katedrę w Vicoforte, Muzeum Egipskie i Muzeum Kinematografii w Turynie, Zamek Grinzane Cavour w Langhe, malowniczo położony na wzgórzu wśród winnic, gdzie zostaliśmy zapoznani z historią regionu. Ponadto uczestniczyliśmy w lekcji gotowania, podczas której uczyliśmy się przygotowywać prawdziwe włoskie ravioli. Podczas lunchów mogliśmy posmakować lokalnych specjałów przygotowanych przez uczniów goszczącej nas szkoły. Nasi gospodarze, uczniowie ze specjalności hotelarskiej, pokazali nam najważniejsze punkty turystyczne na mapie malowniczego Mondovi.

Spotkanie było dla wszystkich niezwykle owocnym wydarzeniem – uczniowie ćwiczyli język podczas codziennych kontaktów ze swoimi gospodarzami, wzięli też udział w wyjątkowej, praktycznej lekcji angielskiego, mianowicie w zaaranżowanej w szkole recepcji sprawdzali swoje umiejętności w zakresie wynajmowania pokoju w hotelu oraz uzyskiwania informacji na temat atrakcji turystycznych. Nauczyciele zyskali narzędzia do pracy z uczniami w zakresie cyberprzemocy w swoich szkołach.

Współpracujemy z: