rozmiar tekstu
Strona główna > Nasze uczennice w liceum francuskim

Nasze uczennice w liceum francuskim

W dniach 27 – 31 stycznia 2020 dwie uczennice naszego liceum  miały niezwykłą okazję „chodzić do szkoły” we Francji. Pobyt został zorganizowany i sfinansowany przez Komitet Miast Partnerskich w Les Mureaux oraz przy wsparciu Wydziału FZiW Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.

Przez tydzień uczęszczałyśmy na zajęcia w Liceum F. Villon’a w Les Mureaux, mieście partnerskim Sosnowca. Uczestniczyłyśmy w planowych lekcjach:  historii, matematyki, literatury, geografii, biologii, j. hiszpańskiego, j. angielskiego, j. niemieckiego. Było to spore wyzwanie dla dziewczyn, bo zajęcia  odbywały się ( rzecz oczywista) w j. francuskim! Miałyśmy  też okazję zaobserwować od środka jak funkcjonuje szkoła średnia we Francji.  

Zostałyśmy bardzo miło przyjęte przez dyrektora Liceum,  życzliwe grono pedagogiczne i samych uczniów.

Zostałyśmy taż wyróżnione zaproszeniem przez władze miasta. Miałyśmy okazję zwiedzić siedzibę Mera miasta i poznać jak funkcjonuje tamtejszy Urząd Miejski. Zwiedzałyśmy także supernowoczesną miejską Mediatekę.  

Dużą niespodzianką była wycieczka do Wersalu, zwiedzanie siedziby królów Francji oraz otaczających go, rozległych ogrodów.

Wyjazd okazał się bardzo udany, uczennice wróciły pełne wrażeń, z mnóstwem nowych słówek w głowach oraz nowych znajomości. 

Mamy nadzieję, ze nawiązany dobry kontakt przerodzi się we współpracę , tak by także inni uczący się j. francuskiego w naszej szkole mogli wziąć udział w ewentualnej przyszłej wymianie uczniów.

Joanna Fochtman

Współpracujemy z: