rozmiar tekstu
Strona główna > „9-tka dla Szymborskiej” – Dzień Patrona Szkoły

„9-tka dla Szymborskiej” – Dzień Patrona Szkoły

IX LO 11 grudnia w piątek po raz pierwszy miało okazję obchodzić Dzień Patrona Szkoły. Święto to poprzedzone było wytężoną pracą nauczycieli i uczniów. Tego dnia w szkole lekcje się nie odbyły, natomiast ich miejsce zastąpiły spotkania młodzieży z wychowawcami klas. W trakcie e-zajęć uczniowie mieli możliwość zapoznania się z twórczością i życiorysem Wisławy Szymborskiej. Na pewno duże znaczenie dla nas, społeczności szkolnej, miało wysłuchanie miniwykładu specjalnie przygotowanego przez prof. Michała Rusinka, byłego sekretarza polskiej Noblistki oraz prezesa Fundacji im. Wisławy Szymborskiej. Materiał przesłany przez prof. Michała Rusinka pozwolił spojrzeć na postać poetki z innej perspektywy, bardziej prywatnej, jak również zachęcił nas do przyjazdu do Krakowa w celu zwiedzenia wystawy pt. „Jarmark cudów Wisławy Szymborskiej”, która będzie miała miejsce już w lutym 2021 r.

W Dniu Patrona Szkoły uczniowie, nauczyciele i rodzice mogli obejrzeć materiał filmowy przedstawiający uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej znajdującej się na parterze budynku szkoły, którego dokonała dyrektor Ewelina Stasik.

Wyzwaniem, z którym musieli zmierzyć się Szymborczacy, był test wiedzy o Noblistce. Najlepsi to: Dorota Broniszewska, Oliwia Bryszkowska, Zuzanna Czopek, Błażej Gaździcki, Oliwia Grześka, Wojciech Handzel, Natalia Haraf, Emilia Owczarek, Julia Przewłocka, Aleksy Siekański, Katarzyna Szywacz oraz Dominika Terczyńska.

Na Facebooku IX LO nauczyciele, uczniowie oraz przyjaciele szkoły mogli tego dnia oddawać głosy na ich zdaniem najlepszy plakat w ramach konkursu skierowanego do uczniów szkół podstawowych oraz na najciekawszą interpretację utworu lirycznego patronki Liceum.

Każda klasa podjęła się specjalnego zadania, którym było przygotowanie projektu pn. „9-tka dla Szymborskiej”. Młodzież mogła wykonać jeden z zaproponowanych projektów:

  1. stworzenie quizu internetowego dotyczącego postaci polskiej noblistki – „Kahoot”;
  2. zaprojektowanie papieru firmowego szkoły z logo IX LO;
  3. sporządzenie mapy myśli pod kątem występujących w niej motywów – przemowa Szymborskiej podczas odbioru Nagrody Nobla;
  4. zdobycie fragmentów artykułów prasowych o Noblistce (kolaż/minigazetka) – „Szymborska w Internecie”;
  5. przygotowanie słownika aforyzmów pt. „Złote myśli w poezji Szymborskiej”;
  6. zaprojektowanie plakatu komputerowego z wizerunkiem Szymborskiej.

To był dla Nas ważny Dzień, dzięki któremu postać Wisławy Szymborskiej, patronki IX LO w Sosnowcu, z całą pewnością została godnie zaprezentowana uczniom i wszystkim sympatykom szkoły.

 

Współpracujemy z: