rozmiar tekstu
Strona główna > SZYMBORCZACY MEDIUJĄ !!!

SZYMBORCZACY MEDIUJĄ !!!

Każdego roku, w trzeci czwartek października, obchodzony jest Dzień Mediacji.

Święto zostało zainicjowane w 2005 roku przez Amerykańskie Stowarzyszenie Profesjonalistów w Rozwiązywaniu Konfliktów (Association for Conflict Resolution). Celem dnia jest propagowanie i wspieranie metod pokojowego rozwiązywania konfliktów. W tym dniu na całym świecie odbywają się bezpłatne spotkania z mediatorami oraz organizowane są dni otwarte w sądach i prokuraturach.

W Polsce kontrolowaniem i monitorowaniem instytucji mediacji oraz przygotowaniem zmian legislacyjnych zajmuje się od 2005 roku Społeczna Rada ds. Alternatywnych Metod Rozwiązywania Konfliktów i Sporów, ustanowiona przy ministrze sprawiedliwości. W polskim prawie karnym mediacje zostały wprowadzone w 1998 roku. Od tej pory kodeks postępowania karnego umożliwia sądowi, a w postępowaniu przygotowawczym prokuratorom, na skierowanie za zgodą pokrzywdzonego i oskarżonego sprawy do danej instytucji lub osoby w celu przeprowadzenia postępowania mediacyjnego.

W związku z obchodami Międzynarodowego Dnia Mediacji uczniowie mogli zapoznać się z prezentacją przygotowaną przez ucznia klasy 1 TP – Filipa Herbsta.

Także podczas zajęć z wychowawcą, lekcji wiedzy o społeczeństwie lub edukacji prawnej uczniowie mogli dowiedzieć się, jak przebiega proces mediacyjny i dlaczego ważne jest promowanie tej formy rozwiązania konfliktów.

Osoby, które chciałyby spróbować swoich sił jako mediatorzy zachęcamy do udziału w konkursie „Postaw na mediację” organizowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Osoby zainteresowane udziałem w konkursie proszone są o kontakt z Panią Izabelą Dobrzyńską lub Panem Leszkiem Śliwińskim.

Współpracujemy z: