rozmiar tekstu
Strona główna > x_Logistyka

x_Logistyka

Cechy dobrego logistyka

 • Znasz rynek transportowy

Wiesz nie tylko, jak organizować przewóz rzeczy/osób, ale dodatkowo znasz potrzeby rynku? Wiedza na temat branży transportowej jest niezbędna w zawodzie logistyka.

 • Obsługujesz programy komputerowe

Potrafisz obsługiwać oprogramowania ułatwiające organizację transportu i zarządzanie zasobami (Excel, SAP)? Dzięki temu będziesz mógł panować nad zamówieniami.

 • Jesteś rzetelny

Cechuje Cię dokładność? Zawsze pilnujesz terminowej realizacji zadań? Angażujesz się w pracę i zależy Ci na osiąganiu satysfakcjonujących wyników? Rzetelność to jedna z kluczowych cech, jakie powinien posiadać logistyk.

 • Potrafisz działać w stresie

W trudnych sytuacjach nie tracisz głowy, dzięki czemu nie podejmujesz nieprzemyślanych decyzji? Opanowanie umożliwia organizację dostaw mimo nieprzewidzianych problemów.

4 sposoby radzenia sobie ze stresem w pracy

 • Umiesz planować

Mimo że potrafisz improwizować, dokładnie planujesz zadania i dopinasz wszystko na ostatni guzik? Taka postawa zmniejsza poziom stresu i ułatwia współpracę.

 • Przewidujesz konsekwencje swoich działań

Zanim podejmiesz decyzję, zastanawiasz się, jakie skutki może ona przynieść? Rozważasz różne scenariusze i minimalizujesz ryzyko? Umiejętność przewidywania pozwala unikać błędów.

 • Posiadasz umiejętności organizacyjne

Umiesz dzielić zadania na ważne i mniej istotne? Potrafisz delegować obowiązki i optymalnie wykorzystywać zasoby, jakimi dysponujesz? Dobra organizacja to podstawa sukcesu w branży logistycznej.  

 • Znasz prawo

Zgłębiasz wiedzę z zakresu prawa transportowego? Znajomość zagadnień prawnych jest niezbędna w pracy logistyka.

 • Umiesz współpracować

Jesteś samodzielny, ale lubisz działać z innymi? Organizacja dostaw wymaga współpracy z kierowcami, magazynierami, spedytorami itd., dlatego bardzo ważna jest komunikatywność.  

 

Czym jest logistyka i jak zostać logistykiem?

Bardzo dobrze obrazuje to reguła 7W, która w uproszczony sposób opisuje obszary związane z tą dziedziną:

 

 1. Właściwy produkt.
 2. Właściwa ilość.
 3. Właściwy stan.
 4. Właściwe miejsce.
 5. Właściwy czas.
 6. Właściwy klient.
 7. Właściwa cena.

 

Jak zostać logistykiem? 

Obecnie najlepszą drogą jest ukończenie studiów ekonomicznych lub technicznych o kierunku logistyka bądź pokrewnych ze specjalnością logistyczną. Kształcić w tym zawodzie można się zarówno na uczelniach państwowych jak i prywatnych. Wybierając studia                           o kierunku logistyka mamy do wyboru kilka specjalizacji specjalistycznych, są to np.:

 • logistyka międzynarodowa,
 • logistyka i technologia transportu,
 • logistyka w gospodarce żywnościowej,
 • ekonomia transportu i logistyki.

 

 

Gdzie może pracować logistyk?

Osoba z wykształceniem logistycznym ma bardzo szerokie możliwości, jeśli chodzi o wybór miejsca zatrudnienia. Swoje oferty pracy przedstawiają m.in. firmy transportowespedycyjnekomunikacyjnecentra usług logistycznychsklepy internetowe, a także instytucje rządowe                       i samorządowe, które są związane z branżą TSL (transport, spedycja, logistyka). Decyzja zależy w dużej mierze od tego, co mieści się w obszarze zainteresowań osoby poszukującej pracy, istotną rolę odgrywa również kwestia zarobków, które bardzo często uzależnione są od wielkości firmy oferującej zatrudnienie.

 

Współpracujemy z: