Wiedeń
Silna reprezentacja naszego liceum (51 uczniów i 4 nauczycieli) spędziła trzy wspaniałe dni w stolicy Austrii – Wiedniu. Program był napięty, ale przy pięknej pogodzie zwiedziliśmy wiele atrakcji tego pięknego miasta.
Pierwszy dzień to Katedra św. Stefana i wspinaczka na 343 stopnie do wieży południowej, by podziwiać przepiękną panoramę austriackiej stolicy.
Następnie spacer po starówce (sklepy światowych marek) i wizyta w zimowej rezydencji cesarzy austro-węgierskich z dynastii Habsburgów (m. In. cesarzowej Elisabeth czyli Sissi).
Nasza młodzież odwiedziła również letnią rezydencję cesarzy – Schönbrunn – z przepięknymi ogrodami, fontanną Neptuna i pawilonem śniadaniowym Glorietta.
Niesamowitą atrakcją była wizyta w Muzeum Techniki, gdzie można było podziwiać historię i osiągnięcia ludzkiej myśli technicznej.
Dużą dawkę emocji dostarczyła wizyta w Muzeum Historii Naturalnej. Wszystkich zaciekawiły zderzenia meteorytów z naszą planetą i erupcje wulkanów oraz skutki tych zdarzeń, początki życia na ziemi oraz przedstawiciele wymarłych i żyjących organizmów na ziemi, włącznie z naszym gatunkiem.
Ostatni dzień obfitował w doznania akustyczne – to wizyta w Domu Muzyki. Uczniowie próbowali swoich sił jako dyrygenci Wiedeńskich Filharmoników, czy kompozytorzy. Poznali również słynnych kompozytorów, m. in. Beethovena, Mozarta, Straussa, Malera i in.
Doznania słuchowe to nie wszystko. Wizualnie ucieszyła nas wizyta w skarbcu cesarskim. Klejnoty koronne, szaty koronacyjne i inne drogocenności ukazały przepych cesarskiego dworu.
Miłą przerwą była wizyta w najstarszym wesołym miasteczku w Europie – na Praterze uczniowie poszaleli na kolejkach górskich, karuzelach i w pałacach strachu.
Na zakończenie wizyty w Wiedniu podziwialiśmy awangardową architekturę Friedricha von Hundertwassera – jego kamienice to kolorowy punkt na mapie pięknej austriackiej stolicy.