rozmiar tekstu
Strona główna > Festiwal Nauki

Festiwal Nauki

20 marca klasa 1P2 pod opieką polonistek- pani Liliany Laskowskiej oraz pani Aleksandry Charczyńskiej- Plomteux wzięła udział w spotkaniach z profesorem Michałem Rusinkiem i dziennikarzem Mariuszem Szczygłem w ramach Festiwalu Nauki w Akademii Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej.

Wykład profesora Rusinka był fascynującą lekcją językoznawstwa, przeplataną interesującymi przykładami zaczerpniętymi ze scenariuszy, jakie pisze samo życie. Słuchaliśmy sekretarza naszej Patronki- Wisławy Szymborskiej, który w swoim stylu, z finezją, erudycyjną lekkością i swadą opowiadał o pragmatyce języka, inwazji neologizmów, modzie na feminatywy i tendencjach zauważalnych w rozwoju współczesnej polszczyzny. Profesor przytaczał również humorystyczne sceny z własnego życia, w których język często stawał się pretekstem do snucia egzystencjalnych refleksji nad naszą rzeczywistością.

Drugi wykład poświęcony był warsztatowi dziennikarza i pisarza. Mariusz Szczygieł odsłonił przed nami tajniki swojej codziennej pracy, opowiedział kilka anegdot związanych z czynnością pisania. Ponieważ jest wielkim miłośnikiem Czech, w swoim wykładzie poświęcił im wiele czasu, zachęcając do poznawania kultury naszych południowych sąsiadów, pokonywania stereotypów i zachowywania otwartej postawy wobec tego, co pozornie znane, a jakże często fascynujące i zaskakujące. Mariusz Szczygieł opowiadał także o swojej pracy w telewizji, zdradził autorski, sprawdzony sposób na napisanie książki.

Obaj prelegenci chętnie odpowiadali na pytania słuchaczy, rozdawali autografy i rozmawiali z nami również po wykładach.

Udało mam się zdobyć pamiątkowe wpisy, które dla Szymborczaków niech staną się inspiracją i zachętą do mądrego spoglądania na otaczający nas świat, na ludzi, będących obok, a wreszcie i na język, który może stać się nie tylko wspaniałym narzędziem komunikacji, ale i kluczem otwierającym serca.

Z pewnością czas spędzony na Festiwalu Nauki w Akademii WSB zaowocuje uważnością na bogactwo odcieni semantycznych polszczyzny oraz zachęci do własnych poszukiwań czytelniczych. Świat potrzebuje wszechstronnie wykształconych humanistów, a my doskonale o tym wiemy.

Współpracujemy z: