W całej Polsce obchodzimy dzisiaj, tj. 7 września 2024 roku, dzień Narodowego Czytania. Tym razem odkrywamy na nowo urok ,,Kordiana”. Ten dramat romantyczny powstał w Genewie w 1833 roku, natomiast został wydany anonimowo w Paryżu rok później. Doświadczenia głównego bohatera stanowią rodzaj dialogu z niezwykle poczytną w początkach XIX wieku powieścią epistolarną ,,Cierpienia młodego Wertera” oraz dramatem ,,Faust” Goethego, poematem George’a Byrona ,,Wędrówki Childe Harolda”, tradycją dramatu szekspirowskiego, a także III częścią ,,Dziadów” Adama Mickiewicza. Łacinskie ,,cor, cordis” oznacza ,,serce”, tak więc tytułowy bohater jest młodzieńcem kierującym się w życiu gorącymi uczuciami oraz poetycką wyobraźnią. Zastanawia się nad sensem swojego życia, przeżywa ból istnienia, nieszczęśliwą miłość aż w końcu podejmuje nieudaną próbę samobójczą. Kordian odbywa podróże po Europie, gdzie mierzy się z kolejnymi rozczarowaniami. Wreszcie- dojrzewa do czynu i podejmuje decyzję, by walczyć o niepodległość kraju. Po powrocie do Polski dołącza do grupy spiskowców i przygotowuje się do zamachu na cara Mikołaja I. Najważniejszą dyskusją, w którą włącza się Juliusz Słowacki jest ta, która toczyła się wokoł powstania listopadowego- jego wybuchu, przebiegu i upadku.
,,Kordian” i współcześnie ma nam wiele do zaoferowania: intrygujący portret psychologiczny młodego człowieka, jego idealizm, marzenia i trudne dojrzewanie, poszukiwanie miejsca w świecie, dorastanie do działania i misji, świetne sceny w duchu szekspirowskim, bogate konteksty historyczne, polityczne, patriotyczne. Wydawać by się mogło, że w dobie galopującej cyfryzacji i rozwoju nowych technologii dzieło Słowackiego należy do przeszłości. Nic bardziej mylnego!
Wczoraj, 6 września Szymborczacy aktywnie włączyli się w akcję Narodowego Czytania poprzez wspólną lekturę wybranych fragmentów w klasach, oglądanie prezentacji oraz wyrażenie własnej opinii w sondzie przeprowadzanej na szkolnych korytarzach. Nasi uczniowie i uczennice przygotowali również materiał teatralny sfilmowany w ogrodzie.
Warto sięgać po wielką literaturę: odkrywać jej tajniki, doszukiwać się ukrytych znaczeń i reinterpretować w całkiem nowych, współczesnych kontekstach. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział we wspólnej lekturze ,,Kordiana”!