rozmiar tekstu
Strona główna > Wizyta w Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej

Wizyta w Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej

Dzisiejszy dzień, czyli 13 listopada, choć rozpoczął się w klasycznym jesiennym stylu, a pogoda nas nie rozpieszczała, dla klasy 3TP okazał się ,,humanistycznym strzałem w dziesiątkę”.

Pod opieką nauczycieli – Aleksandry Charczyńskiej-Plomteux i Leszka Śliwińskiego grupa pasjonatów wyruszyła tramwajem nr 15 do Katowic, aby w gościnnych progach Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej rozwijać i doskonalić swoje umiejętności analityczno- interpretacyjne. Wzięliśmy udział w warsztatach pt. ,,Ta książka łagodnie mnie napomina, nie pozwala/ bym zbyt szybko biegł w takt toczącej się frazy”.

Słowa te zaczerpnięte zostały z wiersza ,,Książka” Zbigniewa Herberta. Wydarzenie zrealizowano dzięki wsparciu programu ,,Popularyzacja nauki” w ramach Inicjatywy Doskonałości Badawczej w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.

Pracownicy naukowi oprowadzili nas po tej fascynującej przestrzeni akademickiej, w której zapach starych woluminów przenika się z klimatem nowoczesności. Imponujący gmach CINiB-y odsłonił przed nami swoje tajemnice- mogliśmy dotrzeć do jego najdziwniejszych zakamarków, takich jak wrzutnia książek, magazyny, podziemia z urządzeniem do profesjonalnego odgrzybiania książek czy pomieszczenie z systemem przeciwpożarowym. Serce biblioteki biło dziś dla nas! Mieliśmy okazję zakosztować iście detektywistycznej rozrywki, poszukując (zgodnie z instrukcjami i precyzyjnymi wskazówkami bibliograficznymi) konkretnych książek i słowników przydatnych podczas późniejszych zadań. Panie prowadzące warsztaty opowiedziały nam o bazach danych, katalogu Integro, platformie Opus, o Bibliotece Nauki, Polskiej Bibliografii Literackiej, e- zasobach czy multiwyszukiwarce. Uzbrojeni w taką wiedzę pracowaliśmy w grupach, pochylając się nad barokowymi wierszami Jana Andrzeja Morsztyna- nad ,,Niestatkiem” i ,,Do tejże”, fragmentem ,,Ogniem i mieczem” Henryka Sienkiewicza oraz filozoficznym tekstem ,,Książka” Zbigniewa Herberta. Rozmowa o środkach artystycznego wyrazu i ich funkcjach stała się punktem wyjścia dla refleksji o ars interpretandi. Szymborczacy pięknie zaprezentowali się w działaniu, aktywnie spędzając ten cenny czas. Nowoczesny humanista nie boi się wyzwań i zawsze dąży do twórczego odkrywania dobra, piękna i prawdy w sobie, w świecie i drugim człowieku. Teksty mogą nam w tej drodze dopomóc, ponieważ są jak drogowskazy myśli, zapraszające do podróży. Metafizycznym akcentem meteorologicznym naszej wyprawy był pierwszy śnieg, który wywołał wesołość. Mamy nadzieję na kolejne spotkania akademickie.

Współpracujemy z: