„Na półkach za nimi leżało Nic,
Większe Nic i Całkiem Nic oraz liczne Wyroby Nicopodobne ” – Jacek Dukaj, Wroniec
13 grudnia jest szczególną datą na kartach naszej historii, bowiem tego właśnie dnia 1981 roku władze komunistyczne wprowadziły na całym terytorium Polski stan wojenny. Telefony zostały wyłączone, przestały nadawać telewizja i radio. Władze rozpoczęły zatrzymania działaczy Solidarności, a na ulice wyjechały czołgi i transportery opancerzone. Większość Polaków o wprowadzeniu stanu wojennego dowiedziała się w niedzielny poranek 13 grudnia 1981 roku. Radio, a następnie pierwszy program telewizji wielokrotnie emitowały przemówienie generała Wojciecha Jaruzelskiego, który informował, że stanął na czele Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON). Wraz z wprowadzeniem stanu wojennego zostały ograniczone podstawowe prawa obywatelskie – wolność słowa, poruszania się, zgromadzeń i nietykalności osobistej.
Solidarność odpowiedziała na działania władz strajkami, które były tłumione siłą. Wyjątkowo krwawy przebieg miało brutalne przerwanie strajku górników na Górnym Śląsku. 16 grudnia 1981 roku wojsko i milicja zaatakowały strajkujących pracowników kopalni Wujek w Katowicach. Od kul milicjantów zginęło wówczas dziewięciu górników. Bezwzględność rządzących oraz groźby z ich strony sprawiły, że strajki wygasały. Większość władz Solidarności internowano, ale kilku liderom udało się uniknąć zatrzymania. Starali się oni w konspiracji odbudować struktury związku. W całym kraju wychodziły liczne czasopisma podziemnej Solidarności, krótkie audycje nadawało stworzone w konspiracji Radio Solidarność. Opozycja nawoływała społeczeństwo w całym kraju do licznego udziału w demonstracjach antyrządowych.
Stan wojenny został zawieszony pod koniec 1982 roku, a formalnie zniesiono go 22 lipca 1983 roku.
Dziś, w 43 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, uczniowie wraz z nauczycielami historii przygotowali prezentacje wyświetlane w szkolnym korytarzu i w ten przypomnieli te tragiczne dla naszego narodu momenty.