STUDIA ARCHITEKTONICZNE
Studia architektoniczne w Polsce to studia licencjackie, inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa od 3 lat do 4 lat (studia I stopnia)
lub
od 1,5 roku do 2 lat (studia II stopnia) lub 6 lat (studia jednolite magisterskie) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata, inżyniera lub magistra/magistra inżyniera).
Popularne kierunki architektoniczne: architektura i urbanistyka, architektura wnętrz, architektura krajobrazu, projektowanie architektury wnętrz i otoczenia.
W procesie rekrutacji na studia architektoniczne najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: język polski, język obcy, matematyka, fizyka oraz historia sztuki, biologia, geografia czy informatyka. Ponadto przeprowadzany jest egzamin z rysunku.
Dla kogo architektura i urbanistyka?
Studia politechniczne na kierunku architektura i urbanistyka to studia kładące nacisk na przedmioty ścisłe. Trzeba mieć pojęcie o matematyce, fizyce, konstrukcjach czy mechanice oraz wyobraźnię przestrzenną , która potrafi łączyć technikę z ładnym i estetycznym wyglądem. Kandydat powinien wykazywać się predyspozycjami do prac manualnych, dużą wrażliwością na otaczający świat i przestrzeń . Powinien być twórczy, pomysłowy, kreatywny potrafiący podążać za trendami oraz przewidywać ich transformacje.
Dla kogo architektura wnętrz?
Dla osób, które cechuje duża wrażliwość, wyczucie piękna, gust , wyobraźnia . Studia te wymagają zmysłu technicznego, swobodnego poruszania się w nowinkach technologicznych, korzystania z zaawansowanych programów komputerowych. Istotną kompetencją architekta są wysoko rozwinięte umiejętności komunikacyjne niezbędne do dobrego porozumiewania się z klientem i przekonywania go do własnych pomysłów i rozwiązań.
Dla kogo architektura krajobrazu?
Dla osób kreatywnych, posiadających umiejętność nieszablonowego myślenia, zainteresowanych sztuką oraz posiadających szeroko rozumiany talent artystyczny. Kierunek ten łączy umiejętności inżynierskie ze zmysłem artystycznym oraz wiedzą z zakresu nauk technicznych, przyrodniczych i rolniczych.
Dla kogo projektowanie architektury wnętrz i otoczenia.
Dla osób ze zmysłem artystycznym, którym nieobce są zagadnienia matematyczne. Dla tych, którzy chcą się dowiedzieć w jaki sposób zaprojektować wnętrze lub dowolną przestrzeń okołoarchitektoniczną z zachowaniem równowagi pomiędzy estetyką a funkcjonalnością .