Cechy dobrego logistyka
- Znasz rynek transportowy
Wiesz nie tylko, jak organizować przewóz rzeczy/osób, ale dodatkowo znasz potrzeby rynku? Wiedza na temat branży transportowej jest niezbędna w zawodzie logistyka.
- Obsługujesz programy komputerowe
Potrafisz obsługiwać oprogramowania ułatwiające organizację transportu i zarządzanie zasobami (Excel, SAP)? Dzięki temu będziesz mógł panować nad zamówieniami.
- Jesteś rzetelny
Cechuje Cię dokładność? Zawsze pilnujesz terminowej realizacji zadań? Angażujesz się w pracę i zależy Ci na osiąganiu satysfakcjonujących wyników? Rzetelność to jedna z kluczowych cech, jakie powinien posiadać logistyk.
- Potrafisz działać w stresie
W trudnych sytuacjach nie tracisz głowy, dzięki czemu nie podejmujesz nieprzemyślanych decyzji? Opanowanie umożliwia organizację dostaw mimo nieprzewidzianych problemów.
4 sposoby radzenia sobie ze stresem w pracy
- Umiesz planować
Mimo że potrafisz improwizować, dokładnie planujesz zadania i dopinasz wszystko na ostatni guzik? Taka postawa zmniejsza poziom stresu i ułatwia współpracę.
- Przewidujesz konsekwencje swoich działań
Zanim podejmiesz decyzję, zastanawiasz się, jakie skutki może ona przynieść? Rozważasz różne scenariusze i minimalizujesz ryzyko? Umiejętność przewidywania pozwala unikać błędów.
- Posiadasz umiejętności organizacyjne
Umiesz dzielić zadania na ważne i mniej istotne? Potrafisz delegować obowiązki i optymalnie wykorzystywać zasoby, jakimi dysponujesz? Dobra organizacja to podstawa sukcesu w branży logistycznej.
- Znasz prawo
Zgłębiasz wiedzę z zakresu prawa transportowego? Znajomość zagadnień prawnych jest niezbędna w pracy logistyka.
- Umiesz współpracować
Jesteś samodzielny, ale lubisz działać z innymi? Organizacja dostaw wymaga współpracy z kierowcami, magazynierami, spedytorami itd., dlatego bardzo ważna jest komunikatywność.
Czym jest logistyka i jak zostać logistykiem?
Bardzo dobrze obrazuje to reguła 7W, która w uproszczony sposób opisuje obszary związane z tą dziedziną:
- Właściwy produkt.
- Właściwa ilość.
- Właściwy stan.
- Właściwe miejsce.
- Właściwy czas.
- Właściwy klient.
- Właściwa cena.
Jak zostać logistykiem?
Obecnie najlepszą drogą jest ukończenie studiów ekonomicznych lub technicznych o kierunku logistyka bądź pokrewnych ze specjalnością logistyczną. Kształcić w tym zawodzie można się zarówno na uczelniach państwowych jak i prywatnych. Wybierając studia o kierunku logistyka mamy do wyboru kilka specjalizacji specjalistycznych, są to np.:
- logistyka międzynarodowa,
- logistyka i technologia transportu,
- logistyka w gospodarce żywnościowej,
- ekonomia transportu i logistyki.
Gdzie może pracować logistyk?
Osoba z wykształceniem logistycznym ma bardzo szerokie możliwości, jeśli chodzi o wybór miejsca zatrudnienia. Swoje oferty pracy przedstawiają m.in. firmy transportowe, spedycyjne, komunikacyjne, centra usług logistycznych, sklepy internetowe, a także instytucje rządowe i samorządowe, które są związane z branżą TSL (transport, spedycja, logistyka). Decyzja zależy w dużej mierze od tego, co mieści się w obszarze zainteresowań osoby poszukującej pracy, istotną rolę odgrywa również kwestia zarobków, które bardzo często uzależnione są od wielkości firmy oferującej zatrudnienie.