rozmiar tekstu
Strona główna > Humanistyczne kierunki studiów

Humanistyczne kierunki studiów

Humanistyczne kierunki studiów

Jeśli studia humanistyczne kojarzysz wyłącznie z historią, filozofią i antropologią, to czas najwyższy zweryfikować ten pogląd. Chcesz dogłębnie poznać tajniki otaczającego Cię świata, społeczeństwa                  i zachodzących w nim procesów lub sztuki dziennikarskiej?

Nie chcesz zamykać się w szablonowym wykształceniu i mieć otwartą drogę do różnych ścieżek kariery zawodowej? Wybierz studia na kierunkach humanistycznych! W przeciwieństwie do matematycznych i przyrodniczych, nie są prawie w ogóle związane z matematyką; dotyczą człowieka, wytworów ludzkiej działalności i społeczeństwa.

Amerykanistyka – kierunek studiów

Studiowanie amerykanistyki związane jest przede wszystkim z poznawaniem tematyki związanej ze społeczeństwami i państwami amerykańskimi, funkcjonującymi historycznie i współcześnie na obszarze Ameryki Północnej oraz Ameryki Łacińskiej. Studia oferują rozszerzoną wiedzę odnoszącą się do różnorodnych zagadnień społecznych, migracyjnych i etnicznych, analizując je zarówno w ujęciu historycznym, jak i współczesnym. Jeśli chcesz rozpocząć ciekawe studia społeczne, a dodatkowo nauczyć się języka, być może są to studia dla Ciebie! Zainteresowany?

Antropologia mniejszości narodowych – kierunek studiów

Antropologia mniejszości narodowych i społeczności lokalnych jest kierunkiem, który należy do obszaru nauk humanistycznych z elementami nauk ekonomicznych. Kierunek ten łączy takie dyscypliny, jak: historia, socjologia, etnologia, filologia, pedagogika, nauki o poznaniu i komunikacji społecznej, prawo, nauka o polityce, nauka o zarządzaniu. Kierunek pozwala na zrozumienie zasad historycznego ukształtowania się oraz funkcjonowania we współczesnym świecie mniejszości narodowych i społeczeństw lokalnych. 

Archeologia – kierunek studiów

Słowo „archeologia” pochodzi z języka greckiego, w wolnym tłumaczeniu może oznaczać wiedzę o tym, „co najdawniejsze”. Jak współcześnie definiowana jest ta dziedzina wiedzy? Za archeologię uważa się czynności zmierzające do rekonstrukcji minionej społeczno-kulturowej działalności człowieka, na podstawie materialnych źródeł archeologicznych ukrytych w ziemi, na ziemi oraz w morzu. Jeżeli chcecie dowiedzieć się nieco więcej o tym kierunku studiów, zapraszamy do lektury odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania! Zainteresowany? 

Archiwistyka i zarządzanie dokumentacją – kierunek studiów

Studia dają poszukiwany na rynku pracy zawód archiwisty i zarządcy dokumentacją (records menager), we wszelkiego typu instytucjach archiwalnych, a ponadto dobre przygotowanie do pracy administracyjnej w urzędzie. Należy pamiętać o tym, że są to studia historyczne, dlatego kandydaci już na poziomie szkoły średniej powinni wykazywać zainteresowanie historią. Z pewnością można dodać, że są to studia dla osób dokładnych, ponieważ przy archiwizowaniu dokumentów przyda się sporo cierpliwości. 

Coaching – kierunek studiów

Coaching to tak naprawdę uczenie uczenia się podejmowania decyzji, udzielania odpowiedzi na z pozoru trudne pytania oraz realizowania wyznaczonych celów. Kandydat na coacha wcale nie musi być psychologiem, ani pisać mądrych książek o tym jak żyć. Studentem Coachingu może zostać pracownik wielkiego przedsiębiorstwa i osoba bezrobotna, menedżer i zwykły pracownik, świeżo upieczony student i doświadczony trener, z długoletnim stażem. Nauka na kierunku coaching trwa trzy lata lub rok, w zależności od rodzaju wybranych studiów. 

Doradztwo filozoficzne i coaching – kierunek studiów

Studia mają wykształcić u studentów umiejętność diagnozowania problemu i pomocy w jego rozwiązaniu. Specjaliści zajmujący się tą dziedziną pomagają zmagać się z problemami, z którymi sobie nie radzimy. Program studiów odnosi się do aspektów związanych z szeroko pojętą filozofią, antropologią, filozofią życia, zarządzaniem kapitałem ludzkim oraz etyką biznesu. Ponadto studia gwarantują zapoznanie się z szeroką wiedzą psychologiczną. 

Doradztwo i coaching – kierunek studiów

Dlaczego warto? Dlatego, że trenerzy i doradcy cieszą się dużym autorytetem społecznym. Chyba każdy chciałby być doceniany za pracę, która przynosi efekty. Rozwiązują problemy, z którymi borykają się międzynarodowe koncerny. Mają szeroką wiedzę z różnych dziedzin nauki i potrafią korzystać z niej w różnorakich sytuacjach. Dobrzy doradcy i trenerzy umieją odnaleźć się w każdej sytuacji, niezależnie od tego, czy stoją przed pełną salą, czy mówią do dwóch osób. I wreszcie, doradca i coach nie są skazani na nudę. Po tych studiach trzeba się rozwijać, by, „nie wypaść z obiegu”.

Dyplomacja europejska – kierunek studiów

Oryginalność kierunku wiąże się z kontaktem z wybitnymi osobowościami ze świata polityki i dyplomacji oraz możliwość podjęcia praktyk, gwarantujących przyszłą pracę. Studiowanie dyplomacji europejskiej nie oznacza, że jedynie co, pozostanie absolwentom to szukanie pracy jako dyplomata. Ten kierunek pozwala studentom na zdobycie uniwersalnych umiejętności, które przydadzą się w pracy administracyjnej, szczególnie w firmach o zasięgu międzynarodowym. Chcesz wiedzieć więcej o dyplomacji europejskiej? 

Dziennikarstwo i komunikacja społeczna – kierunek studiów

Dziennikarstwo i komunikacja społeczna to bardzo popularne studia. Można też zaobserwować, że przybywających z roku na rok absolwentów jest znacznie więcej niż wakatów na rynku pracy. Nie zawsze oznacza to bezrobocie dla tych, którzy nie znaleźli miejsca w zawodzie. Dziennikarz to osoba o bardzo szerokim wykształceniu, dlatego z łatwością będzie w stanie przejąć obowiązki, które wymagają zaradności, wiedzy o świecie i umiejętności tworzenia dobrych kontaktów międzyludzkich. Wracając jednak do samego dziennikarstwa, warto prześledzić odpowiedzi na kilka, najczęściej zadawanych pytań.

Edytorstwo – kierunek studiów

Edytorstwo to ciekawy kierunek dla maturzystów, osób po studiach licencjackich oraz wszystkich mogących pochwalić się tytułem magistra lub inżyniera. By dostać się na pierwszy stopień edukacji akademickiej należy przystąpić do konkursu świadectw dojrzałości. Największą wagę podczas rekrutacji przykłada się do przedmiotów humanistycznych. Drugi etap edukacji to dwuletnie studia uzupełniające. Licencjaci mają możliwość zdobycia tytułu magistra albo na jednolitym kierunku edytorstwo, albo w ramach filologii polskiej, gdzie edytorstwo ma najczęściej status specjalizacji. 

Etnologia – kierunek studiów

W języku greckim słowo „ethnos” oznacza lud. „Logos”, można ją przetłumaczyć jako słowo, mowa, a nawet nauka. Etnologia jest więc nauką o ludach zamieszkujących różne miejsca na Ziemi. Perspektywa etnologiczna nie jest jedynym kierunkiem opisu kultury, relacji społecznych i świata osób powiązanych więzami lokalnymi. Zarówno antropologia kulturowa, jak i etnografia mogą okazać się ważnymi dziedzinami, które wraz z etnologią tworzą zakres niezbędny do komplementarnego poznawania odległych i bliskich nam geograficznie grup etnicznych.

Etyka – kierunek studiów

Studia przeznaczone są dla osób wybitnie zainteresowanych problematyką etyczną w demokratycznej Polsce, w Europie i na świecie, dla osób, które pragną zdobyć kompetencje racjonalne, dyskursywne i demokratyczne. Studenci uczą się rozumienia i koordynowania odmiennych stanowisk, a zarazem budowania konsensu lub poszanowania dla demokratycznej różnicy i dyssensu. Poznają doniosłość wrażliwości i emocji moralnych w zachowaniu moralnym, a z drugiej strony – doniosłość werbalizacji, argumentacji i uprawomocnienia, które są warunkiem tworzenia racjonalnej woli społecznej.

Europeistyka – kierunek studiów

Europeistyka to studia nad Europą w bardzo różnych wymiarach. Choć przedmiot studiów jest dość jednoznaczny, to płaszczyzny jego poznania są niezwykle bogate. Aby w pełni zrozumieć istotę i naturę Starego Kontynentu, trzeba patrzeć z wielu perspektyw. Jakie dziedziny mogą wytworzyć pełny obraz gospodarczych, politycznych i ekonomicznych relacji między państwami i organizacjami? Budowa rzetelnej wiedzy o Europie oparta jest o socjologię, administrację, prawo, geografię, historię, wiedzę o kulturze oraz stosunki międzynarodowe. 

Filozofia – kierunek studiów

Jakie cechy posiada absolwent filozofii? Jest to człowiek świadomy swojego miejsca w świecie i społeczeństwie. Potrafi myśleć analitycznie i bardzo szybko wyciągać słuszne wnioski. Jego umysł jest elastyczny i kreatywny: potrafi szukać i selekcjonować informacje. I wreszcie, zna i potrafi stosować w praktyce zasady pragmatycznego i nakierowanego na cel działania. Czy taka sylwetka nie przypomina wymagań bardzo często stawianych w ogłoszeniach rekrutacyjnych na stanowiska samodzielne oraz kierownicze? Być może warto wybrać ten kierunek studiów?

Historia – kierunek studiów

Historia jest jednym z ciekawszych przedmiotów kształcenia w szkołach średnich, nic więc dziwnego, że rokrocznie wydziały historyczne odnotowują bardzo wielu kandydatów na studia w tej dziedzinie. Można tu obserwować pewien paradoks. Stosunkowo niewielu historyków wybiera pracę w swoim zawodzie. Znaczna grupa absolwentów historii podejmuje naukę na drugim kierunku lub wkrótce po studiach zmienia swój profil zawodowy. Znajomość dziejów i polityki pomaga budować sprawność i racjonalność biznesową. Historycy są świetnymi managerami i urzędnikami.

Historia sztuki – kierunek studiów

Jakie masz pierwsze skojarzenia z zawodem „historyk sztuki”? Pani kustosz, w wełnianej spódnicy z kokiem na głowie i okularami na łańcuszku, snująca się po muzealnych korytarzach? Podpowiemy Ci nieco inne obrazy. Pamiętacie postać Roberta Langdona z powieści „Kod Leonarda da Vinci”? Jej bohaterem był właśnie historyk sztuki, który miał za zadanie rozwikłać kryminalne tajemnice ukryte w dziełach sztuki minionych epok. Nie warto wierzyć w stereotypy, spróbujmy poznać prawdę o tej dziedzinie wiedzy i o studiach, które przygotowują do tego zawodu. 

Informacja naukowa i bibliotekoznawstwo – kierunek studiów

Studia na kierunku informacja naukowa i bibliotekoznawstwo to oryginalny wybór. Przedmiotem nauki jest wiedza o funkcjonowaniu różnych typów bibliotek, opracowaniu, katalogowaniu i udostępnianiu księgozbioru tradycyjnego oraz źródeł elektronicznych. Tego rodzaju studia to duże wyzwanie dla młodych ludzi, wymagają bowiem bardzo dużej systematyczności, skrupulatności, dokładności i rzetelności. Informacja naukowa i bibliotekoznawstwo to kierunek studiów przeznaczony dla ludzi o szerokich horyzontach nie tylko humanistycznych, ale także dla ludzi, którzy świetnie potrafią poruszać się w zakresie nauk ścisłych i przyrodniczych.

Judaistyka – kierunek studiów

Realizacja ścieżki judaistycznej pozwala na zdobycie usystematyzowanej wiedzy dotyczącej kultury, literatury, religii i historii żydowskiej ze szczególnym uwzględnieniem dziejów Żydów w Polsce i stosunków polsko-żydowskich. Są to studia dla osób, którym historia i kultura żydowska nie jest obca i z jakiś powodów pragną je zgłębić. Sam kierunek jest świetnym uzupełnieniem innych studiów historycznych i kulturowych, których połączenie rozszerza horyzonty i możliwości dla absolwentów. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, koniecznie czytaj dalej! Być może zostaniesz specjalistą od kultury żydowskiej?

Kognitywistyka – kierunek studiów

Spróbuj przypomnieć sobie klimat filmów science fiction, a w nich naukowca, który pracuje nad sztuczną inteligencją. Takie zadania to właśnie praca dla absolwenta kognitywistyki. Ta dziedzina wiedzy, zajmuje bowiem się funkcjonowaniem i elektronicznym modelowaniem działania mózgu. Marzeniem każdego kognitywisty jest utworzenie i rozwój sztucznej inteligencji. Dziś naukowcy starają się w laboratoriach odkryć mechanizmy działania umysłu, by móc powielać je w swoich programach komputerowych. W Polsce można już od jakiegoś czasu uczyć się kognitywistyki.

Kryminologia – kierunek studiów

Kierunek studiów kryminologia jest interdyscyplinarny, głównie możesz podziewać się na nim zajęć na temat zagadnień teoretycznych i praktycznych przestępczości i zjawisk dewiacyjnych. Kryminologia to studia odpowiednie dla przyszłych policjantów, funkcjonariuszy więziennych, pracowników rządowych i samorządowych komórek zajmujących się bezpieczeństwem, kuratorów, badaczy problemów społecznych, obrońców praw człowieka czy dziennikarzy. 

Kultura śródziemnomorska – kierunek studiów

Student kierunku kultura śródziemnomorska zdobywa wiedzę na temat historii, historii sztuki, literatury i kultury regionu śródziemnomorza od antyku po czasy współczesne. W trakcie studiów uczy się biegle posługiwać jednym z czterech nowożytnych języków śródziemnomorskich (j. włoski, j. nowogrecki, j. hiszpański, j. arabski) oraz rozumieć proste teksty łacińskie i greckie. Zdobyte kwalifikacje pozwalają absolwentom tego kierunku na podjęcie pracy w zawodach, które wymagają znajomości języków obcych, posiadania szerokich horyzontów intelektualnych oraz kreatywności w myśleniu.

Kulturoznawstwo – kierunek studiów

Studenci zapoznają się z historycznymi i współczesnymi prądami kulturowymi, przejawiającymi się w różnych formach sztuki. Istotą studiów jest szukanie relacji i powiązań pomiędzy nimi. Z tego wstępnego opisu, wynikają dwie istotne rzeczy: kulturoznawca musi dysponować bardzo szeroką wiedzą, do jej zbudowania same studia nie będą wystarczające. Kierunek, o którym mowa to studia dla pasjonatów, którym nie wystarczą uczelniane wykłady i ćwiczenia. Utarło się, że kulturoznawstwo to kierunek bez przyszłości i perspektyw. Czy to na pewno słuszny pogląd?

Media i komunikacja społeczna – kierunek studiów

Media i komunikacja społeczna łączy specjalistyczną wiedzę z zakresu funkcjonowania mediów, tworzenia wizerunku, prowadzenia kampanii reklamowych, organizowania konferencji prasowych oraz zarządzania procesami komunikacyjnymi z solidnym socjologicznym warsztatem badawczym. Studenci tego kierunku zapoznają się ze społeczną i opiniotwórczą rolą mediów, regułami komunikacji międzykulturowej, nurtami kultury współczesnej, z warsztatem rzecznika prasowego, metodami prowadzenia negocjacji i dyskursu politycznego oraz z metodami i technikami prowadzenia badań społecznych. 

Międzywydziałowe indywidualne studia humanistyczne – kierunek studiów

Jeśli jesteś niespokojnym duchem, ciekawi Cię świat kultury i sztuki, wyróżniasz się pracowitością, dociekliwością oraz intuicją naukową, a jednocześnie nie potrafisz znaleźć odpowiednich studiów humanistycznych dla siebie, powinieneś zainteresować się międzywydziałowymi indywidualnymi studiami humanistycznymi. Choć studia te mają różne nazwy na różnych uczelniach łączy je jedna idea. Chodzi o stworzenie wybitnym studentom możliwości indywidualnego kształtowania ich planu zajęć w oparciu o zasoby wydziału lub nawet całej uczelni.  

Muzeologia – kierunek studiów

Studia na kierunku muzeologia należą do typu studiów interdyscyplinarnych, które kształcą ludzi otwartych na łączenie różnych specjalności i potrafiących zarządzać złożonymi instytucjami kultury i nauki. Studia obejmują obok nauk humanistycznych i historycznych (historii, historii sztuki, archeologii, muzykologii, nauk o sztuce, mediologii, religioznawstwa), także socjologię, psychologię, pedagogikę, z elementami prawa i administracji, ochrony zabytków, informatyki, ekologii, wspieranych przez filozofię, etykę i teorię idei.  

Nauki o rodzinie – kierunek studiów

Nauki o rodzinie to studia, które mogą być świetnym początkiem stabilnej kariery zawodowej. Zainteresowanie problematyką rodziny stale wzrasta, dzięki temu obserwuje się znaczny wzrost zatrudnienia w instytucjach rządowych i pozarządowych, których misją jest pomoc rodzinie. Potrzeba zatem na rynku pracy ekspertów, którzy będą mogli podjąć obowiązki pracownika socjalnego, doradcy małżeńskiego, kuratora społecznego i rodzinnego lub, oczywiście po odbyciu przygotowania pedagogicznego, jako nauczyciel przygotowania do życia w rodzinie. 

Ochrona dóbr kultury – kierunek studiów

Dobra kultury mają ogromne znaczenie dla współczesności. Kto nie dba o własną przeszłość, nie może mieć przyszłości. Istnieje bardzo wiele państwowych i prywatnych instytucji, których celem jest ochrona dóbr kultury. W działalność tę wpisują się muzea, galerie, pracownie renowacji i konserwacji zabytków, a także organizacje pozarządowe, wspierające ratowanie zabytków, pomników, budynków i miejsc cennych dla społeczności lokalnych. 

Okcydentalistyka – kierunek studiów

Studia na kierunku okcydentalistyka, w interdyscyplinarnych modułach dydaktycznych, dają słuchaczowi wiedzę historyczną na temat najbardziej doniosłych zaszłości w obszarze polityki, gospodarki oraz stosunków społecznych szeroko rozumianego Zachodu oraz podstawową wiedzę na temat rozwoju myśli i kultury zachodniej: filozofii, religii, sztuki, kultury popularnej, obyczajów.  Kierunek ten daje wieloaspektowe spojrzenie na politykę, gospodarkę, obyczaje, przy jednoczesnym nacisku na umiejętność analizy i krytyki konkretnych przejawów kultury i życia publicznego.

Politologia – kierunek studiów

Jeżeli zastanawiasz się, o czym będziesz uczyć się na politologii, mamy dla Ciebie prostą odpowiedź: przedmiotem studiów politologicznych jest państwo, władza i polityka. Tematyka realizowana w ramach tego kierunku jest, więc bardzo szeroka. Czym są zatem studia politologiczne? Gdzie pracują absolwenci? Badania losów zawodowych absolwentów wskazują, na bardzo ciekawy fakt: nie istnieje jednolity model kariery zawodowej politologa. Absolwenci tego kierunku realizują swoje zawodowe aspiracje na bardzo różne sposoby. 

Polityka publiczna – kierunek studiów

Polityka publiczna to nowej w Polsce dyscyplina naukowa, która powstała w wyniku dostrzeżenia braku na rynku pracy specjalistów mogących zarządzać przestrzenią publiczną. W Stanach Zjednoczonych i państwach zachodnich starego kontynentu triumfuje obecnie model współzarządzania przestrzenią publiczną. Decyzje w procesie projektowania rozwiązań w aspekcie zarządzania przestrzenią publiczną podejmują dziś nie tylko urzędnicy ale i przedsiębiorcy, organizacje pozarządowe, a także pojedynczy obywatele. Dlaczego warto wybrać ten kierunek studiów?

Polityka społeczna – kierunek studiów

Polityka społeczna to działanie mające na celu zaspokojenie potrzeb społecznych i rozwiązywanie problemów dotyczących społeczeństwa. Jako nauka zalicza się do grupy społecznych i zajmuje się teorią polityki społecznej. W zakres zainteresowań polityki społecznej wchodzą zagadnienia prawne, polityczne, ekonomiczne, socjologiczne. Kandydata na ten kierunek powinna cechować otwartość, zdolność empatii i poczucie odpowiedzialności. Warto dodać, że przynajmniej 40% zajęć powinny stanowić seminaria, konwersatoria i ćwiczenia. Kto jest idealnym kandydatem na ten kierunek?

Praca socjalna – kierunek studiów

Pracownik socjalny to człowiek, który nie ucieka od trudnej i obciążającej psychicznie pracy. Jego codzienność związana jest z zaspokajaniem potrzeb ludzi znajdujących się w kłopotach życiowych, związanych z utratą pracy, patologiami społecznymi, alkoholizmem, utratą bliskich, uzależnieniami, bezdomnością i innymi uwarunkowaniami, zaburzającymi normalne funkcjonowanie w społeczeństwie. Każde działanie pracownika socjalnego musi być rozważne, przemyślane i podejmowane w horyzoncie odpowiedzialności za swoich podopiecznych. 

Psychologia – kierunek studiów

Psychologia to pasjonująca dziedzina wiedzy. Każdy człowiek, który lubi intelektualne wyzwania prędzej, czy później zaczyna zapoznawać się z takimi, czy innymi publikacjami psychologicznymi. Gdy posłuchać „rozmów Polaków przy stole” można łatwo dojść do wniosku, że każdy uważa się za psychologa i eksperta od rozwiązywania cudzych problemów. Tymczasem studia psychologiczne to poważna, naukowa i pogłębiona refleksja na temat człowieka oraz jego relacji z otoczeniem. Co roku na psychologię jest bardzo dużo chętnych, dlatego należy jak najlepiej zdać maturę.

Psychologia w zarządzaniu – kierunek studiów

Psychologia w zarządzaniu to kierunek, którego przedmiotem zainteresowania jest analiza funkcji i procesów wpływających na klimat wewnątrz organizacji, co pomaga lepiej przygotować managerów do kierowania pracą zespołu. Program studiów na psychologii w zarządzaniu oparty jest na badaniach potrzeb pracodawców, a szczegółowe treści nauczania są dostosowywane do wymagań rynku pracy. Wiedza i umiejętności zdobyte w czasie nauki będą pozwalały studentom w sposób satysfakcjonujący odpowiedzieć na zapotrzebowanie ze strony firm, organizacji i instytucji.

Religioznawstwo – kierunek studiów

Celem studiów na kierunku religioznawstwo jest wykształcenie absolwentów orientujących się w całej złożoności procesów religijnych i wzajemnego przenikania się odmiennych jej doktryn. Służy temu bogata oferta zajęć ukazujących religię zarówno od strony procesów historycznych, jak też społecznych i psychicznych oraz badających najważniejsze przejawy życia religijnego na całym świecie. Absolwenci religioznawstwa jako jedyni doskonale orientują się w różnicach i podobieństwach wszystkich religii i są wstanie przedstawić przyczyny konfliktów na jej tle.

Socjologia – kierunek studiów

Czym jest socjologia? Z pewnością każdy jest w stanie, na własny użytek, sformułować jakąś definicję lub wyobrażenie tej dziedziny wiedzy. Kiedy jednak trzeba zdecydować, czy warto wybrać socjologię, jako kierunek swojego kształcenia, przynajmniej na początku, trzeba wiedzieć nieco więcej. Dzięki temu artykułowi poznacie podstawowe informacje o socjologii, rozumianej jako nauce, socjologii jako kierunku studiów oraz o zawodzie i zadaniach socjologa we współczesnym świecie. 

Socjologia stosowana – kierunek studiów

Student posiądzie specjalistyczną wiedzę w zakresie nowoczesnych „technologii społecznych” oraz przygotowanie w zakresie humanistycznym. W szczególności opanuje wiedzę z zakresu historii filozofii, logiki, etyki, współczesnych teorii kultury, a więc nabędzie uniwersalne narzędzia analizy intelektualnej, które z łatwością może wykorzystać do rozwiązywania nowych, oryginalnych problemów, z którymi spotka się w przyszłej pracy zawodowej w obszarze rynkowym, politycznym lub kulturowym. Będzie umiał identyfikować problemy i zjawiska społeczne.

Stosunki międzynarodowe – kierunek studiów

Interesujesz się polityką? Wiesz dużo o sprawach międzynarodowych? Chciałbyś poznawać zasady i prawidła protokołu dyplomatycznego? Jeżeli na większość z tych pytań jesteś w stanie odpowiedzieć „tak”, z pewnością powinieneś rozważyć podjęcie studiów w zakresie stosunków międzynarodowych. Kierunek jest świetną szansą na pogłębienie wiedzy o relacjach międzynarodowych, globalizacji polityki, dyplomacji Studia są ciekawe, a ich program bardzo zróżnicowany. Swoją rozległą wiedzę mogą wykorzystać w biznesie, organizacjach współpracy międzynarodowej, pracy dla rządu.

Studia azjatyckie – kierunek studiów

Studia azjatyckie dają słuchaczowi wiedzę i praktyczne umiejętności z zakresu kręgów kulturowych azjatyckiej części Wielkiej Eurazji, historycznych uwarunkowań współczesnych partnerów Europy, nowych graczy na rynkach światowych, zjawiska wielokulturowości, innych cywilizacji: arabsko-muzułmańskiej, indyjskiej, chińskiej, japońskiej, obszaru Azji postsowieckiej, przemian politycznych, kulturowych, społecznych na obszarze Eurazji. Studenci uczą się języka chińskiego oraz posługiwania się językiem specjalistycznym z zakresu problematyki międzynarodowej. 

Studia śródziemnomorskie – kierunek studiów

Studia śródziemnomorskie obejmują swoją tematyką wiedzę o języku, literaturze i kulturze łacińskiej – starożytnej, średniowiecznej, nowożytnej ujmowanej w kontekście ogólnej wiedzy humanistycznej. Pozwalają na uzyskanie kompetencji analitycznych i interpretacyjnych, które ułatwiają rozumienie różnorodnych tekstów kultury śródziemnomorskiej, poszerzając tym samym także kompetencje w analizowaniu i interpretowaniu podstaw kultury współczesnej. Słuchacze poznają przenikanie antyku do kultury europejskiej ze szczególnym uwzględnieniem tradycji antycznej w Europie Środkowej.

Studia wschodnioeuropejskie – kierunek studiów

Unikatowy projekt studiów Studia Wschodnioeuropejskie w skali Polski stworzony został dla wszystkich, którzy chcą poznać i zrozumieć Europę Wschodnią. Studia umożliwiają poznanie wybranego regionu w politycznym, społeczno-kulturalnym oraz gospodarczym wymiarze. Student Studiów wschodnioeuropejskich nabywa wiedzę interdyscyplinarną właściwą dla nauk społecznych i humanistycznych, z zakresu politologii, historii, socjologii, prawa, geografii, ekonomii, filozofii, filologii, nauk o kulturze i religii. 

Teologia – kierunek studiów

Teologia to dziedzina kształcenia, od której rozpoczął się akademicki świat europejskiego systemu kształcenia uniwersyteckiego. Jednocześnie jest to jedna z najstarszych, znanych ludzkości dziedzin wiedzy. Jest to także jedna z nielicznych dziedzin wiedzy, której po dziś dzień niektórzy filozofowie nauki odmawiają statusu naukowości. Od razu można więc zauważyć, że studia teologiczne to niezwykła przygoda intelektualna, dla osób, które cenią znaczenie historii idei, filozofii oraz oczywiście religii. Studia mają charakter teoretyczny.

Wiedza o teatrze – kierunek studiów

W niezbędniku kandydata na ten kierunek znajduje się zamiłowanie do teatru, literatury i sztuki. Są to studia łączące wiedzę humanistyczną ze znajomością zagadnień sztuk przedstawiających i świata widowisk – szczególnie teatru. Część zajęć to warsztaty (teatralne, dramatopisarskie), dlatego przyda się swoboda pisania, czy brak lęku przed wystąpieniami publicznymi. Nie są to studia dla każdego – podstawową zainteresowanie teatrem oraz sztukami, ale również umiejętność łączenia wielu zagadnień w jedno. Rozwój teatru łączy się przecież z rozwojem sztuki w ogóle.

Wschodoznawstwo – kierunek studiów

Wschodoznawstwo to kierunek łączący w sobie wiedzę z zakresu nauk społecznych i politycznych, prawa, ekonomii, nauk o kulturze oraz interdyscyplinarną wiedzę specjalistyczną ukierunkowaną na obszary i społeczeństw Europy Wschodniej, Azji Środkowej i Syberii. Studenci intensywnie uczą się również języków obcych oraz elementów kultury obowiązujących w Europie Wschodniej. Dzięki takiemu przygotowaniu absolwenci mają pogłębioną wiedzę dotyczącą zachowań społecznych, uwarunkowań gospodarczych oraz wielu innych dziedzin. Z powodzeniem mogą zająć instytucjach międzynarodowych.

Współpracujemy z: