- Kierunki ścisłe
Astrofizyka i kosmologia – kierunek studiów
Student makrokierunku astrofizyka i kosmologia uzyska szeroką wiedzę ogólną z zakresu fizyki i astrofizyki oraz wiedzę specjalistyczną w wybranej specjalności. Ten kierunek studiów jest przede wszystkim dla tych, którzy wykazują zainteresowanie astrofizyką już na poziomie szkoły średniej. Podczas lekcji fizyki bardzo mało czasu poświęca się właśnie tym zagadnieniom, dlatego jest to kierunek przede wszystkim dla pasjonatów.
Astronomia – kierunek studiów
Ta najstarsza z nauk przyrodniczych, wciąż na nowo kształtuje obraz bliższego i dalszego otoczenia naszej planety. Odkrycia astronomiczne wprowadzają zmiany do naszych wyobrażeń o świecie. Studia na tym kierunku mogą dać więc wielkie rezultaty. Z drugiej zaś strony, w czasie studiów na astronomii można bardzo dobrze nauczyć się wszechstronnego wykorzystywania komputerów i obsługi nowoczesnej aparatury optycznej i elektronicznej.
Biochemia – kierunek studiów
Biochemia czyli nauka, która łączy chemię organiczną z biologią. Zajmuje się substancjami organicznymi o wysokim znaczeniu biologicznym, np. białka, węglowodany, lipidy, aminokwasy i tym podobne. Dodatkową dziedziną zainteresowania są przemiany chemiczne zachodzące wewnątrz żywych komórek. Studia mają charakter interdyscyplinarny, dlatego kandydaci muszą wykazywać zainteresowanie zarówno tematyką chemiczną, jak i biologiczną.
Biofizyka – kierunek studiów
Nauka z pogranicza biologii i fizyki obejmująca ogół procesów lub zjawisk fizycznych związanych z funkcjonowaniem organizmów żywych np. zjawisk zmiany energii świetlnej w inne formy energii, zjawisk elektrycznych, mechaniki ruchów, czy też transportu przez błony biologiczne. Studia o charakterze interdyscyplinarny umożliwiają zarówno solidne opanowanie podstaw biologii molekularnej, jak i poznanie metod stosowanych przez współczesną fizykę eksperymentalną i teoretyczną, do badania struktury biocząsteczek oraz procesów zachodzących na poziomie molekularnym.
Biologia – kierunek studiów
Panorama nauki przechodzi bardzo intensywne przemiany. Wiele ogólnych dziedzin wiedzy podlega procesom dzielenia i fragmentowania. Oferta kształcenia wyższego świetnie odzwierciedla kierunki tych przemian. Mamy bowiem do wyboru mnóstwo szczegółowych studiów. W grze pozostały jednak pewne klasyczne kierunki, które rokrocznie przyciągają dziesiątki tysięcy kandydatów. Należy do nich biologia. Gdyby tłumaczyć tę nazwę z języka greckiego otrzymalibyśmy sformułowanie “wiedza o życiu”. Definicja ta może z powodzeniem zostać utrzymana i obowiązywać w leksykonach i słownikach.
Chemia – kierunek studiów
Szkolna nauka nie daje wyobrażenia na temat studiów chemicznych. Niedofinansowane placówki edukacyjne nie mogą pozwolić sobie na wyposażenie laboratoriów, czy zakup odpowiednich preparatów. Lekcje prowadzone są ciasnych i przepełnionych klasach, dlatego, z konieczności, ich tematyka koncentruje się wokół teorii. Poza tym – nie ma co ukrywać, nauczycielowi łatwiej jest przedstawić kilka wzorów na tablicy niż przygotować odpowiednie eksperymenty, pozwalające na zilustrowanie opisanych w teorii reakcji.
Chemia budowlana – kierunek studiów
Zasadniczym celem kształcenia na kierunku chemia budowlana jest przygotowanie absolwenta do pracy w obszarze łączącym chemię, technologię, inżynierię materiałową oraz budownictwo. Absolwenci powinni umieć posługiwać się syntetyczną wiedzą z wymienionych dziedzin, korzystania z niej w praktyce a szczególnie w zakresie projektowania, modyfikacji, wytwarzania oraz analityki produktów chemicznych stosowanych w przemyśle budowlanym jak również znać zagadnienia związane z atestacją i certyfikacją wyrobów gotowych, możliwością ich recyklingu i utylizacji.
Chemia kryminalistyczna
Odciski palców, ślady zbrodni, wykrywanie materiałów wybuchowych ? takie zagadnienia będą codziennością studentów kierunku Chemia kryminalistyczna. Jest to kierunek utworzony z myślą o pracy w służbie kryminalnej i na zlecenia sądów. Jednak jeśli wybierasz ten kierunek z powodu fascynacji filmami akcji i zagadkami kryminalnymi w stylu hollywoodzkim, zastanów się dwa razy. Chemia kryminalistyczna to przede wszystkim chemia i twarde prawa nauki. Jest to kierunek dla osób zainteresowanych chemią, fizyką i biologią, ale też takich, które nie będą miały problemu z przyswojeniem wiedzy prawniczej.
Fizyka – kierunek studiów
Istnieją pewne dziedziny wiedzy, które swój początek skrywają w pomroce dziejów. Bez wątpienia tak właśnie jest z fizyką. Nie zdajemy sobie sprawy z osiągnięć różnych historycznych cywilizacji w tej dziedzinie. Dzięki temu, że wiedza zwykle narasta z pokolenia na pokolenie, możemy się dziś cieszyć całkiem zaawansowanymi wiadomościami dotyczącymi materii, energii, jej przemian oraz zjawisk przyrodniczych, które można obserwować gołym okiem, przez astronomiczne teleskopy oraz procesów, które dzieją się w światach mniejszych niż rozmiary atomu.
Fizyka medyczna – kierunek studiów
Kierunek ten związany jest z używaniem w diagnostyce i terapii ultradźwięków, pól magnetycznych i elektrycznych, różnego rodzaju promieniowań: podczerwonego, ultrafioletowego, jądrowego. Absolwenci tego kierunku pracują w szpitalach i placówkach medycznych przy obsłudze specjalistycznej aparatury medycznej i sprzęcie.
Fizyka techniczna – kierunek studiów
Na tym kierunku zdobędziesz wiedzę z zakresu fizyki oraz jej technicznych zastosowań, opartą na podstawach nauk matematyczno-przyrodniczych. Absolwent posiada umiejętności rozumienia i opisu zjawisk fizycznych, korzystania z nowoczesnej aparatury pomiarowej i technicznych systemów diagnostycznych oraz przetwarzania i przekazywania informacji. Średnia kandydatów na jedno miejsce: około 3. Sporo, prawda? Nikogo nie powinno to dziwić, ponieważ studia fizyczne to świetny początek naukowej kariery!
Geofizyka – kierunek studiów
Geofizyka to dyscyplina w dziedzinie nauk o Ziemi, w której bada się Ziemię jako planetę metodami naukowymi używanymi w fizyce. Przedmiotem badań w geofizyce są procesy fizyczne zachodzące w geosferach: litosferze, atmosferze i hydrosferze. Celem badań geofizycznych jest wyjaśnienie zjawisk obserwowanych w Ziemi na gruncie pojęć i terminów fizyki, wykorzystując prawa i teorie fizyki. Student kierunku geofizyka powinien cechować się ambicją w stawianiu sobie niestandardowych problemów badawczych oraz wyobraźnią przestrzenną i zdolnościami plastycznymi.
Geografia – kierunek studiów
Geografia jest dziedziną wiedzy, która swój rozwój przeżywa już od starożytności. Wiele wskazuje na to, że wypełnienie białych plan na współczesnych mapach świata zakończyło rozwój tej dziedziny. Nic bardziej mylnego! Nauki geograficzne przeżywają swój renesans dzięki nowym podejściom badawczym, zdobyczom techniki satelitarnej, zastosowaniu metod informatycznych i rozwojowi nauk przyrodniczych. Do dziś aktualna pozostaje nazwa tej dziedziny wiedzy. Źródłosłowu można szukać w języku greckim. Dosłowne tłumaczenie terminu “geografia” brzmiałoby “opisywanie ziemi”.
Geoinformacja – kierunek studiów
Celem kształcenia studentów na kierunku Geoinformacja jest wszechstronne rozwinięcie ich umiejętności w zakresie twórczego myślenia i działania oraz krytycznego oceniania problematyki dotyczącej funkcjonowania środowiska przyrodniczego i społeczno-gospodarczego w różnej skali przestrzennej i czasowej. Absolwent kierunku Geoinformacja dysponuje wiedzą i umiejętnościami pozwalającymi na wyjaśnianie w sposób kompleksowy procesów i zjawisk fizycznych i społecznych występujących w środowisku geograficznym, ich rozkładu przestrzennego i zmienności czasowej.
Inżynieria chemiczna i procesowa – kierunek studiów
Wyobraźmy sobie, że aby wytworzyć pewien produkt w fabryce, niezbędne jest przeprowadzenie szeregu reakcji chemicznych na wielką skalę. Tego rodzaju proces nie może być niezaplanowany, przypadkowy i chaotyczny. Aby zapobiec powstawaniu niebezpiecznych sytuacji, ograniczyć koszty oraz zapewnić jak najwyższą jakość finalnego produktu, należy zaplanować i stworzyć odpowiedni system urządzeń, dzięki którym produkcja przebiegać będzie w optymalnych warunkach. Tego rodzaju zadania to wymarzone pole do działania dla inżynierów chemicznych i procesowych.
Matematyka – kierunek studiów
Jeszcze całkiem niedawno znaczna część studentów matematyki wybierała kierunki pedagogiczne. Część z nich pociągała perspektywa pracy dydaktycznej, inni nie widzieli dla siebie alternatyw. Dziś sytuacja zmieniła się diametralnie. W społeczeństwie informacyjnym matematycy odgrywają zasadniczą rolę. Dzięki różnym specjalizacjom studiów stanowią istotną część kadry managerskiej w obszarach związanych z analityką ubezpieczeniową, w bankach i instytucjach finansowych, w sektorze IT oraz wielu innych dziedzinach życia.
Matematyka stosowana – kierunek studiów
Matematyka stosowana to dział matematyki zajmująca się głównie technikami i ich zastosowaniem w innych dziedzinach. Zalicza się do niej działania rozwijające aparat matematyczny na potrzeby innych nauk, w szczególności medycyny, biologii, informatyki i techniki. Kto będzie idealnym kandydatem na te studia? Cóż, z pewnością ktoś, kto nie miał najmniejszych trudności z matematyką w liceum. Przyda się również naturalny dar do rozwiązywania problemów oraz analityczny umysł. Jeśli jesteś gotowy poświęcić sporo czasu i energii dla matematyki, być może to idealny kierunek studiów dla Ciebie?
Międzywydziałowe indywidualne studia matematyczno-przyrodnicze – kierunek studiów
Międzywydziałowe indywidualne studia matematyczno-przyrodnicze (MISMP) to nowoczesna forma bezpłatnych studiów dziennych, szczególnie atrakcyjnych dla kandydatów o szerokich zainteresowaniach zorientowanych na nauki przyrodnicze, którzy chcą studiować poza tradycyjnym systemem ograniczonym do jednej dyscypliny akademickiej. Taki rodzaj studiów zapewnia bardziej wszechstronne przygotowanie do zawodu, co w znacznym stopniu zwiększa szanse znalezienia swego miejsca na zmieniającym się rynku pracy. Studia odbywają się w trybie indywidualnym, pod kierunkiem opiekuna naukowego (tutora).
Mikrobiologia stosowana – kierunek studiów
Student uzyska podstawowe przygotowanie w zakresie chemii, biochemii, biotechnologii, anatomii, histologii, ekologii, genetyki, immunologii, epidemiologii oraz patologii. Oprócz tego zapozna się z biologią środowiska wodnego i glebowego, podstawami przetwórstwa żywności, chorobami zakaźnymi człowieka i zwierząt oraz chorobami wirusowymi – grzybiczymi i bakteryjnymi roślin. Słuchacz tego kierunku posiądzie wiedzę z zakresu mikrobiologii ogólnej, wirusologii, mikologii oraz parazytologii oraz zostanie przygotowany do pracy z materiałem biologicznym i klinicznym.
Neurobiologia – kierunek studiów
Kierunek neurobiologia łączy biologię, biochemię i farmakologię z anatomią i fizjologią oraz psychologią i elementami nauk medycznych. Neurobiologia jest jedną z najszybciej rozwijających się obecnie dziedzin nauk przyrodniczych. Jako nauka interdyscyplinarna, Neurobiologia obejmuje badania dotyczące struktury, funkcji, a także rozwoju ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego człowieka i zwierząt, zarówno w warunkach fizjologicznych jak i patologicznych.
Optyka – kierunek studiów
Optyka to studia z zakresu wiedzy stosowanej zajmującej się procesem widzenia oraz jego ochroną, usprawnieniem oraz badaniem światła. Jest to kierunek z działu fizyki zajmujący się światłem i jego oddziaływaniem na materie. Program studiów zawiera przedmioty z zakresu fizyki, biologii i chemii takie jak: mikrobiologia i elementy parazytologii, optiometria, fizyka płynów, chemia z elementami biochemii.
Technologia chemiczna – kierunek studiów
Technologia chemiczna zajmuje się rozwojem metod służących do wytwarzania użytecznych związków chemicznych na skalę przemysłową. Przyszły student tego kierunku powinien interesować się naukami chemicznymi. Większość zajęć to ćwiczenia i laboratoria. Kontakt z różnymi substancjami, czasem szkodliwymi to nieodłączna część praktyki studenta Technologii chemicznej. Przynajmniej 60% zajęć powinny stanowić seminaria, ćwiczenia laboratoryjne, audytoryjne lub projektowe. Chemia to jedna z najważniejszych dzień w rozwoju nowoczesnych technologii.