rozmiar tekstu
Strona główna > x_FARMACEUTA-APTEKARZ

x_FARMACEUTA-APTEKARZ

FARMACEUTA<>APTEKARZ

  1. Jak ciężka jest droga farmaceuty do uzyskania tytułu?

Studia farmaceutyczne na Uniwersytecie Medycznym trwają pięć i pół roku. Ostatni semestr to obowiązkowa praktyka w aptece, po której nabywamy prawo do wykonywania zawodu farmaceuty w aptece. Studia farmaceutyczne wymagają systematyczności. Program przewiduje wiele zajęć praktycznych, szczególnie dużo czasu spędza się w laboratoriach chemicznych. 

  1. Czy można pracować w farmacji już w trakcie studiów?

Łączenie studiów farmaceutycznych z pracą związaną z tym kierunkiem studiów nie jest łatwe do pogodzenia. Pomijając ilość pracy, jaką student musi wykonać na uczelni i w domu w związku z zajęciami i przygotowaniem do nich, dochodzi fakt braku możliwości pracy w aptece przed uzyskaniem prawa do wykonywania tego zawodu. Jedną z możliwości są staże zawodowe w firmach produkujących leki, suplementy diety oraz kosmetyki.  

  1. Jak może rozwijać się kariera farmaceuty? Czy praca w aptece to szczyt marzeń?

Najwięcej miejsc pracy czeka na absolwenta farmacji w aptekach, ale to niejedyna droga, jaką może podążać młody farmaceuta. Jedną z możliwości jest  praca                    w firmach wytwarzających leki, suplementy diety oraz kosmetyki. Wachlarz stanowisk w tych firmach, na których farmaceuci się świetnie sprawdzają, jest bardzo szeroki. Wystarczy wymienić tylko kilka możliwych ścieżek kariery: przedstawiciel medyczny lub handlowy, specjalista w dziedzinie rejestracji leków, specjalista opracowywania nowych preparatów czy kontroli jakości. Farmaceuci są również poszukiwani przez hurtownie farmaceutyczne oraz firmy zajmujące się przeprowadzaniem badań klinicznych.

  1. Jakie kompetencje są ważne w pracy farmaceuty?

Systematyczność i dokładność  należą do jednych z najważniejszych. Zawód farmaceuty wymaga ciągłego zdobywania wiedzy i bycia na bieżąco z nowymi preparatami leczniczymi, nowymi wytycznymi w medycynie, a także z częstymi zmianami w obowiązującym prawie farmaceutycznym. Umiejętności interpersonalne oraz empatia szczególnie cenione są w pracy w aptece, gdzie kontakt z pacjentem jest bardzo ważną częścią pracy farmaceuty.

 

Współpracujemy z: